Środa 01 maja 2024

Cztery łapy rehabilitanta

Wyjątkowe zajęcia dla swoich podopiecznych, dzieci cierpiących na autyzm, zorganizował SOSW. Wzięli w nich udział terapeuci, policjanci i psy. Dogoterapia przynosi skuteczną pomoc w wielu chorobach.

Zajęcia z udziałem zwierząt od ośmiu lat organizowane są w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Bełchatowie. Starostwo wspiera tę inicjatywę finansowo. SOSW zorganizował na początku czerwca imprezę integracyjną pt. „Heca na cztery łapy”. Przedsięwzięcie odbyło się na terenie miasteczka ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej w Dobiecinie, przy wsparciu Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie.

- Zajęcia w formie pogadanek, konkursów, zabaw, pokazów oraz demonstracji z udziałem psów -  terapeutów i ich opiekunów z łódzkiej fundacji Ama Canem odbywają się w ramach prowadzonej w naszej placówce dogoterapii – mówi Małgorzata Stemplewska, Dyrektor SOSW w Bełchatowie. - Głównym celem imprezy jest doskonalenie umiejętności bezpiecznego poruszania się po drodze, w czym pomogli nam policjanci. Z kolei w towarzystwie psów dzieci doskonale się bawią, zmieniają swoje zachowanie, wyciszają się, lepiej komunikują.

Dogoterapia jest formą terapii kontaktowej z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów. Może być stosowana u osób z różnymi schorzeniami. Jest adresowana zarówno do dzieci, osób dorosłych, jak i starszych.

- Nasze zajęcia wspomagają leczenie – mówi Andrzej Niedzielski z fundacji Ama Canem. - Dziecko po kilku latach wielokrotnie powtarzanych zabiegów bywa nimi znudzone i zniechęca się. Dzięki pracy z psem przywracamy chęć do terapii, sprawiamy, że dziecko chętnie współpracuje.

Oprócz zajęć z dogoterapii podopieczni z SOSW mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu bezpiecznego poruszania się po drodze. Pogadankę i zajęcia praktyczne na placu miasteczka ruchu drogowego przeprowadzili policjanci z bełchatowskiej komendy.

Krzysztof Borowski

Rzecznik prasowy