Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Wtorek 30 kwietnia 2024

Dożynkowy maraton trwa

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
2 + 5 =
Delegacje Powiatu Bełchatowskiego biorące udział w dożynkach powiatowych w regionach partnerskich przywiozły dla naszych rolników życzenia wszelkiej pomyślności, a dla wszystkich mieszkańców pozdrowienia. Wszystkie podkreślają serdeczne przyjęcie gości i miłą atmosferę, którą przygotowali dla nich gospodarze.

Przełom sierpnia i września to czas kończenia prac polowych i zbierania plonów. To również pora przygotowania dożynek, zwanych także świętem plonów. Dożynki organizowane są w wielu społecznościach i na kilku szczeblach: wojewódzkim, powiatowym, gminnym, parafialnym. W polskiej kulturze ludowej poprzez dożynki oddaje się hołd rolnikom, dziękuje Bogu i Ziemi za dar pożywienia, czci chleb i ciężką pracę gospodarzy.  W prawdziwym „maratonie dożynkowym” mogą brać obecnie udział mieszkańcy powiatu bełchatowskiego. Przedstawiciele władz samorządowych powiatu uczestniczą w święcie plonów zaprzyjaźnionych regionów oraz lokalnych miejscowości.

W Święcie Plonów w Dębnicy Kaszubskiej w partnerskim powiecie słupskim brał udział wicestarosta Marek Jasiński.

 

- Podobała mi się organizacja tych dożynek, wypełnionych wieloma tradycyjnymi obrzędami i zwyczajami, wzbogaconymi zabawą, poczęstunkiem i występami estradowymi. Konkursy dla gospodarzy bawiły i uczestników rywalizacji, i publiczność. W tej atmosferze radości i śmiechu  nie zabrakło jednak elementów kultu chleba i ziemi. Urzekła mnie pomysłowość mieszkańców powiatu słupskiego wyrażona w kunszcie wieńców dożynkowych. Były w tradycyjnych kształtach, ale także niekonwencjonalnych, jak np. samochód lub łódka.

 

W swoim wystąpieniu M. Jasiński przekazał słupskim rolnikom wyrazy szacunku i podziękowań za ciężką pracę i stanie na straży tradycyjnych wartości, takich jak umiłowanie ziemi, pokora wobec Boga i sił natury.

Delegacje Powiatu Bełchatowskiego biorące udział w dożynkach powiatowych w regionach partnerskich przywiozły dla naszych rolników życzenia wszelkiej pomyślności, a dla wszystkich mieszkańców pozdrowienia. Wszystkie podkreślają serdeczne przyjęcie gości i miłą atmosferę, którą przygotowali dla nich gospodarze.

Marek Jasiński – wicestarosta, Agnieszka First – naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu w starostwie, Anita Muszyńska – Dyrektor Powiatowego Centrum Sportu reprezentowali nasz powiat na dożynkach Powiatu Stalowowolskiego.

- Podobał mi się udział w święcie plonów wielu dzieci, które w ludowych strojach aktywnie uczestniczyły w poszczególnych elementach dożynkowych obrzędów. To daje nadzieję, że tradycja będzie kontynuowana przez następne pokolenia. A ponadto dożynki w Pysznicy były … pyszne. Lokalne potrawy bardzo mi smakowały – wspomina Agnieszka First.

Na dożynkach Powiatu Myślenickiego gościli Elżbieta Kudaj i Janusz Krzywański – członkowie Zarządu Powiatu oraz Janusz Kuśmierek – wicedyrektor Powiatowego Zarządu Dróg.

- Dożynki w Tenczynie przebiegły z kultywowaniem wszystkich najważniejszych obrzędów święta plonów. Był konkurs wieńców, częstowanie wiejskim jadłem. Z racji pobliskich gór, właśnie dużo elementów góralskiego folkloru można tu było poznać i to właśnie najbardziej odróżnia tamtejsze dożynki od naszego  święta gospodarzy. Chleb ze smalcem smakuje podobnie - dodała z uśmiechem Elżbieta Kudaj.

Starosta Szczepan Chrzęst był obecny na drużbickich dożynkach gminnych we Wdowinie, wspólnie z wicestarostą Markiem Jasińskim  - także w Łękawie (gmina Bełchatów), natomiast Agnieszka First – Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu w starostwie, wzięła udział  w kluckim święcie plonów.

Edward Olszewski – Przewodniczący Rady Powiatu w Bełchatowie, Renata Skalska – radna RP i Grzegorz Malicki – Sekretarz Powiatu gościli na kleszczowskich dożynkach gminnych, które w tym roku miały miejsce w Kamieniu.


- To bardzo dobry zwyczaj organizowania gospodarskiego święta w różnych miejscowościach, gdyż mieszkańcy podejmujący dożynkowych gości czują się dzięki temu wyróżnieni i docenieni – zauważa Grzegorz Malicki. -  Kult chleba, szacunek dla rolniczego trudu, wreszcie pokora wobec sił natury i Bożej mocy były tymi elementami uroczystości w Kamieniu, które zrobiły na mnie największe wrażenie.

Nabożeństwo dziękczynne było celebrowane przez kilku księży. Dożynkowe wieńce zostały przekazane nie tylko gospodarzom gminy, ale także powiatu i przedstawicielom największych w regionie przedsiębiorstw. E. Olszewski przekazał w imieniu władz Powiatu Bełchatowskiego podziękowania rolnikom za całoroczny wysiłek i przypomniał, że Kleszczów będzie gospodarzem powiatowego święta plonów w 2013 roku.

Festynowi dożynkowemu w Kamieniu towarzyszyły występy estradowe, stoiska wystawiennicze ze sztuką ludową i rękodziełem, konkursy i zabawy.

 

 

Relacja z Dożynek Powiatowych Powiatu Bełchatowskiego w Zelowie - kliknij tutaj.


A.Zawodzińska, Wydział PR

← powrót