Czwartek 09 maja 2024

Duch Nelly i Stefana Hellwigów znów ożył

W podniosłej i refleksyjnej atmosferze przebiegła bełchatowska uroczystość upamiętniająca Bitwę Warszawską 1920 r. Kwiatami, modlitwą, apelem poległych i wspólnym przemarszem ulicami miasta oddano hołd bohaterom walczącym o niepodległość, w tym Nelly i Stefanowi Hellwigom.

Bełchatowskie uroczystości związane z rocznicą Bitwy Warszawskiej 1920 r., obchodzone 15 sierpnia, i w tym roku były wyjątkowe. Duch historii związanej z Cudem nad Wisłą, jak określa się Bitwę Warszawską, jest miastu szczególnie bliski za sprawą legendarnej pary dziedziców, Nelly i Stefana Hellwigów. Na skutek wydarzeń sprzed 96 lat oboje stracili życie. Co roku młodzi bełchatowianie wcielają się w te historyczne postaci i towarzyszą mieszkańcom podczas uroczystości.

W poniedzialek, 15 sierpnia,  zebrano się tradycyjnie przed południem na placu przy kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Pod pomnikiem peowiaków kwiaty złożyły delegacje władz powiatu na czele z Grzegorzem Gryczką, pełniącym obowiązki wicestarosty i Elżbietą Naturalną, Sekretarzem Powiatu, władz miasta i gminy Bełchatów, szkół, organizacji społecznych i politycznych.

Następnie przemaszerowano w kierunku Muzeum Regionalnego. Na czele pochodu jechała konna bryczka, z której pozdrawiali mieszkańców młodzi Hellwigowie. Na kilka minut zatrzymano się w parku przy Dworku Olszewskich, by w ciszy pokłonić się nad grobem tragicznie zmarłych małżonków.

Dalsza część obchodów Święta Wojska Polskiego odbyła się w parafii przy ul. Kościuszki. Przy świątyni mieści się „Pomnik Pamięci Bełchatowian”. Wiązankami kwiatów, złożonymi przez delegacje władz, szkół i organizacji oraz apelem poległych oddano hołd bohaterom. Następnie  zebrani uczestniczyli w nabożeństwie w ogrodzie parafialnym. Jego intencja jest co roku taka sama. Zebrani dziękowali za możliwość życia w wolnym kraju i prosili Stwórcę o łaski dla Ojczyzny i Polaków. Po mszy św. odbyła się krótka uroczystość wręczenia medali Pro Patria, ustanowionych przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Odznaczenia te zostały przyznane w tym roku Marioli Czechowskiej, Łukaszowi Politańskiemu, ks. Kazimierzowi Magdziakowi, ks. Leszkowi Druchowi i Zdzisławowi Elminowskiemu. Obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej, będące także Dniem Wojska Polskiego, zostały przygotowane przez OSW ZS „Strzelec” i sfinansowane przez budżet powiatu bełchatowskiego.

Strzały i wybuchy towarzyszyły piknikowi historycznemu z okazji Święta Wojska Polskiego. Na błoniach przy bełchatowskim muzeum można było zobaczyć m.in. polską i niemiecką broń pancerną z czasów II wojny. Podobało się zwłaszcza najmłodszym. Pokaz, przygotowany w ramach dotacji starostwa przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich, miał za zadanie nie tylko przybliżyć historyczne militaria i wydarzenia. Był to swoisty hołd dla polskiego żołnierza, doświadczanego w dziejach kraju na licznych i trudnych frontach.

Agnieszka Zawodzińska

Zespół ds. Promocji

Zdjęcia: Adam Michel (Cud nad Wisłą), Piotr Kurzydlak (piknik historyczny)