Środa 01 maja 2024

Dzień Otwarty Warsztatów Terapii Zajęciowej

Występy artystyczne, pokazy, zabawy i poczęstunek – to wszystko podczas Dnia Otwartego Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bełchatowie. Po raz pierwszy placówka zaprezentowała swoją misję, dokonania i plany.

Dzień Otwarty Warsztatów Terapii Zajęciowej był okazją do zaprezentowania misji, dokonań i planów. Jednym z gości był Waldemar Wyczachowski, bełchatowski starosta.

- Do tej pory nigdy nie organizowaliśmy dnia otwartego, a okazało się, że był bardzo potrzebny, z prostego powodu – mało kto wie, czym się zajmujemy w WTZetach - mówi Henryka Parchatko, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej. - Pracujemy już od 16 lat na rzecz osób z rożnego rodzaju niepełnosprawnościami, chcemy je rozwijać pod różnym kątem, aby nie czuły się gorsze i odrzucone.

W warsztatach prowadzone są zajęcia w dziewięciu pracowniach, m.in. gospodarstwa domowego, muzycznej, plastycznej, stolarskiej, ogrodniczej. Aktualnie z zajęć korzysta 45 osób z terenu powiatu, 6 osób czeka w kolejce na przyjęcie do WTZ-ów.

Warsztaty Terapii Zajęciowej istnieją od 3 stycznia 2000 r. powstały z inicjatywy TPD Koła Pomocy Dzieciom i Młodzieży o Niepełnej Sprawności Ruchowej w Bełchatowie jako kolejny krok aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Organem prowadzącym jest Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Bełchatowie.

Uczestnikiem Warsztatów może zostać każda osoba niepełnosprawna po ukończeniu 18 roku życia, posiadająca Orzeczenie o Stopniu Niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii zajęciowej. Głównym celem placówki jest rehabilitacja zawodowa, psychospołeczna, fizyczna oraz integracja osób niepełnosprawnych. Podejmowane działania zmierzają do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności niezbędnych do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku.

Krzysztof Borowski

Rzecznik prasowy