Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Czwartek 09 maja 2024

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 9 =
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzony 1 marca, uczczony był w Bełchatowie co najmniej kilkoma akcentami: pogadankami z młodzieżą, wystawą pamiątek, marszem ulicznym, nabożeństwem oraz złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Pamięci Bełchatowian. W ten sposób oddano hołd tym, którzy walczyli z bronią w ręku przeciwko sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu, narzuconemu siłą po zakończeniu II wojny światowej.
9
Tego samego dnia w godzinach popołudniowych ulicami Bełchatowa przeszedł marsz ku czci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku został on przygotowany przez organizację Bełchatowianie dla Narodu i  Stowarzyszenie Sympatyków GKS Bełchatów „Torfiorze" wraz z Ośrodkiem Kibice Razem GKS Bełchatów.

Pod pomnikiem pamięci poległych bełchatowian, znajdującym się na terenie parafii przy ul. Kościuszki, złożone zostały kwiaty. Samorząd powiatu reprezentowali m.in. starosta Waldemar Wyczachowski oraz wicestarosta, a także Dorota Pędziwiatr, przewodnicząca Rady Powiatu, wiceprzewodniczący Dariusz Rogut i radny Krzysztof Rybak.

Uczniowie I LO wskrzesili pamięć o żołnierzach niezłomnych, angażując się w projekt zainicjowany przez Joannę Kozioł, którego efekty w postaci zdjęć i biogramów, można podziwiać na sztalugach rozstawionych w korytarzu szkolnym. 1 marca szkołę odwiedził z wykładem skierowanym do uczniów kl. II DF i II E Dariusz Rogut, dr historii, który wykorzystując swą szeroką wiedzę na ten temat podziemia antykomunistycznego, przybliżył młodzieży te zagadnienia, a jednocześnie wskazywał postawy będące wzorem patriotyzmu i odpowiedzialności za ojczyznę.
← powrót