Środa 01 maja 2024

Festiwal ,,Światło" po raz piąty: od teatru po konferencję

Recital Jarosława Wajka, konkurs teatrów profilaktycznych, szkolenie na temat dopalaczy. Po raz piąty odbył się w Bełchatowie Festiwal Profilaktyczny ,,Światło". Patronat nad wydarzeniem pełnił starosta Waldemar Wyczachowski.

Festiwal Profilaktyczny ,,Światło", organizują Publiczne Gimnazjum nr 1 w Bełchatowie oraz Bełchatowskie Centrum Profilaktyki i Terapii. Na piątą już edycję złożyło się kilka wydarzeń. Głównym elementem festiwalu był konkurs teatrów profilaktycznych, ale odbyły się również recital Jarosława Wajka „Jutro jest…” dla uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1, szkolenie dla pedagogów  pt. ,,Dopalacze - co to jest?" oraz konferencję pt. ,,Profilaktyka i terapia dzieci i młodzieży zagrożonej uzależnieniem."

- Celem naszego festiwalu jest takie działanie, aby opóźnić lub całkowicie wyeliminować moment, kiedy młodzież zacznie sięgać po różnego rodzaju środki psychoaktywne – mówi Anna Guszczar, pedagog szkolny z Publicznego Gimnazjum numer 1 w Bełchatowie, współorganizatorka festiwalu. - Chcemy pokazać, że wszystko zależy od relacji, jakie są w danej rodzinie, od podejścia rodziców i do rodziców. Zainteresowanie młodzieży naszym festiwalem nie maleje, co roku bez problemu zgłasza się do nas 5-6 zespołów, które chcą brać udział.

Podczas festiwalu wręczono także nagrody laureatom X Powiatowego Konkursu Ortograficznego oraz I Powiatowego Konkursu Wiedzy o Lekturze „Kamienie na szaniec” i działalności Szarych Szeregów. Zwycięzcą powiatowych zmagań ortograficznych okazał się Michał Warzecha z PG 1, drugie miejsce zajął Robert Wójtowicz z PG 3, a trzecie Julia Ławniczak z PG 1. Wyróżnienia otrzymały: Paulina Skórnicka z PG 5, Alicja Chodorowska z PG 4, Oliwia Więcławska z PG 7, Paulina Szafran z PG w Dużbicach z siedzibą w Rasach oraz Piotr Strzelecki z PG w Drużbicach.

Krzysztof Borowski
rzecznik prasowy