Wtorek 14 maja 2024

Finał konkursu o elektryczności

Uczniowie z Kleszczowa i Tomaszowa „zgarnęli” główne nagrody w konkursie „Bezpieczna elektryczność 2019”. W gronie jedenastu laureatów znalazła się tylko jedna reprezentantka Bełchatowa, Żaneta Nowicka z II Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kochanowskiego.
główne
Konkurs „Bezpieczna elektryczność” ma już dziewięcioletnią tradycję. Organizuje go Piotrkowski Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich z pomocą Koła nr 29 SEP przy Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie. Tegorocznemu patronowała Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski. Pierwszy etap konkursu odbył się w marcu w sześciu szkołach średnich w powiatach bełchatowskim, piotrkowskim i tomaszowskim. Wzięło w nim udział 250 osób. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 27 uczniów, którzy ponownie spotkali się w kwietniu, by napisać test i odpowiedzieć na pytania otwarte członków komisji. Zakres tematyczny tego konkursu obejmuje wiele dziedzin, w tym także praktyczną wiedzę postępowania z urządzeniami elektrycznymi czy udzielania pomocy osobom porażonym prądem. To nie są łatwe do przyswojenia informacje, dlatego tym bardziej cieszy organizatorów rosnące z roku na rok zainteresowanie tym konkursem i wysoki poziom przygotowania uczniów. Jak powiedział na uroczystości podsumowującej „Bezpieczną elektryczność 2019” Jan Musiał, wiceprezes Zarządu Głównego SEP w Warszawie, Prezes Oddziału Piotrkowskiego SEP, od współczesnych profesjonalnych elektryków wymaga się nie tylko wiedzy, ale także wyobraźni/ - Zarządzają bowiem czymś, czego nie widać, a co z pewnością jest tak samo dobre i ważne, jak może być niebezpieczne – dodał.

I miejsce zdobył Wojciech Tabor z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kleszczowie, drugie: Sergiusz Jurkevich z ZSP w Tomaszowie oraz ex equo Piotr Dzbik z Kleszczowa. W grupie uczniów, którzy zdobyli najwięcej punktów, znalazła się tylko jedna uczennica z Bełchatowa - Żaneta Nowicka. Zajęła jedenaste miejsce. W imieniu starosty bełchatowskiego w dekoracji laureatów uczestniczyła Agnieszka Wasilewska, Naczelnik Wydziału Edukacji w starostwie.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds.Promocji