Środa 08 maja 2024

Gimnazjaliści wybrali przyszłe szkoły

Zakończył się pierwszy etap naboru do szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez bełchatowskie starostwo. Jak na razie wyniki są satysfakcjonujące dla powiatowych szkół i organu prowadzącego – starostwa. - Początkowo nasze szkoły zaplanowały...

- Początkowo nasze szkoły zaplanowały utworzenie w nowym roku szkolnym 30 oddziałów – mówi Marek Jasiński, wicestarosta bełchatowski. - Do powiatowych szkół w systemie naboru „Kandydat” zalogowało się 998 uczniów, w tym 38 spoza powiatu, co przekłada się na możliwość utworzenia 33 oddziałów. Jak widać, promocja naszych szkół przynosi efekty. W dobie niżu demograficznego szkoły muszą walczyć o każdego ucznia i oferować ciekawe i perspektywiczne kierunki, na przykład w ramach szkolnictwa zawodowego.

Najlepsza sytuacja występuje w I i II Liceum Ogólnokształcącego, ale również bardzo dobre wyniki naboru ma Technikum Ekonomiczno – Hotelarskie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 4 oraz Technikum Energetyczne w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych numer 3. Do klasy ekonomiczno – hotelarskiej zalogowało się 46 osób ponad założony stan, natomiast do klasy energetycznej zalogowało się 37 osób ponad stan. Natomiast bardzo mało chętnych (tylko 5 osób) zalogowało się do klasy o profilu strażackim w ZSP nr 3, która w związku z tym prawdopodobnie nie zostanie utworzona. Powstaną za to klasy o profilu policyjnym i wojskowym.

- Mamy nadzieję, że ta liczba chętnych do naszych szkół pozostanie już bez większych zmian, choć trzeba pamiętać, że 24 i 25 czerwca gimnazjaliści w drugim etapie rekrutacji mogą zmienić preferencje, jednak zazwyczaj robi to jedynie 5 procent uczniów – mówi Marek Jasiński. - Nabór  zakończy się 8 lipca i wtedy już dokładnie będziemy wiedzieć, ile nowych klas utworzymy w naszych szkołach.

Krzysztof Borowski, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Belchatowie