Piątek 26 kwietnia 2024

Gratulujemy honorowym dawcom krwi pięknego jubileuszu

Klub HDK przy Zarządzie Rejonowym PCK w Bełchatowie świętował dzisiaj 35-lecie istnienia. Uroczyste obchody jubileuszu honorowym patronatem objęła Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr. Nie zabrakło podziękowań, wzruszeń i podsumowań.
IMG_9789
Spotkanie w restauracji „u Marysieńki” otworzył Jan Miler, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy ZR PCK w Bełchatowie, a Wojciech Łągwa, współzałożyciel Klubu podsumował podejmowane w ciągu minionych 35 lat inicjatywy i działania krwiodawców. Jak usłyszeliśmy, przez te wszystkie lata Klub zgromadził w sumie ponad 500 czynnych krwiodawców, którzy łącznie oddali kilka tysięcy litrów krwi. Zebrani mogli również wysłuchać wykładu o zdrowym stylu życia w czasie zagrożenia epidemiologicznego.

Następnie wręczono odznaczenia dla zasłużonych krwiodawców, a Starosta Dorota Pędziwiatr i Sekretarz Powiatu Katarzyna Kleska przekazały na ręce prezesa Jana Milera okolicznościową statuetkę i słodki upominek.

- Jestem pełna podziwu dla Państwa poświęcenia i dziękuję za ten najcenniejszy dar jaki dajecie potrzebującym – zwróciła się do krwiodawców Starosta Dorota Pędziwiatr, która dzień wcześniej, po raz pierwszy, podczas VII Jesiennych Spotkań Młodych Krwiodawców w Bełchatowie, oddała krew.

Na zakończenie zaproszono gości i krwiodawców na wspólny poczęstunek.

Krew to jeden z najbardziej pożądanych „leków”, jakimi dysponuje medycyna i można ją uzyskać tylko od drugiego człowieka.
Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, duże zapotrzebowanie na krew wynika z rozwoju medycy i stosowania nowoczesnych metod leczenia – tylko w ciągu jednego roku w Polsce wykonuje się ok. 1,7 mln transfuzji krwi, które ratują życie i zdrowie ludzkie.