Piątek 26 kwietnia 2024

Hołd dla ofiar "Golgoty Wschodu"

13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Jego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym przez NKWD wiosną 1940 r. Mieszkańcy naszego powiatu upamiętnią ich w najbliższą niedzielę, 18 kwietnia, w Parafii Miłosierdzia Bożego przy ul. św. Faustyny Kowalskiej w Bełchatowie. Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr złoży kwiaty pod tablicą pamiątkową w świątyni, a bełchatowscy „Strzelcy” wystawią wartę honorową.
katyn glowne
Złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą, usytuowaną w nawie bocznej kościoła na osiedlu Binków, zaplanowano na godz. 17.45. Kwadrans później odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar tzw. „Golgoty Wschodu”.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest 13 kwietnia. Jego celem jest oddanie hołdu polskim jeńcom wojennym i więźniom zgładzonym przez NKWD wiosną 1940 r. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po 50 latach od dokonania mordu. Sowiecka policja polityczna NKWD dokonała zbrodni w okolicach Katynia na 21 857 Polakach, w tym na ponad 10 tys. oficerach wojska i policji. Egzekucję ofiar wykonywano strzałem w tył głowy z broni krótkiej.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Uchwalony został 14 listopada 2007 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przez aklamację, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.
Zespół ds. Promocji
Foto: archiwum