Piątek 10 maja 2024

Horror na "ósemce"

Stan drogi krajowej nr 8, zwłaszcza Alei Włókniarzy i odc. Bełchatów – Kluki – Szczerców jest fatalny. Starosta Szczepan Chrzęst już w ub.roku apelował do właściciela drogi o pilne działanie, jednak GDDKiA nie zareagowała. Temat ten poruszył także Powiatowy Sztab Zarządzania Kryzysowego na pierwszym w tym roku posiedzeniu (30.01.).
Widok Al.Włókniarzy 31.01.

„Panie starosto, jazda po tej drodze to horror, niech pan coś z tym zrobi!” – telefony z takimi słowami od kilku dni odbiera Szczepan Chrzęst, Starosta Bełchatowski. O jaką drogę chodzi zdenerwowanym kierowcom? O drogę krajową numer 8 na terenie powiatu, zwłaszcza  Aleję Włókniarzy w Bełchatowie oraz odcinek Bełchatów – Kluki – Szczerców.

- Śnieg stopniał i na drodze pojawiły się nawet półmetrowe, głębokie dziury, których nie sposób ominąć – mówi Szczepan Chrzęst. - Mój zeszłoroczny apel do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która odpowiada za stan drogi krajowej numer 8, pozostał bez echa, stan nawierzchni z miesiąca na miesiąc jest coraz gorszy. Ile jeszcze potrzeba wypadków i ofiar, żeby GDDKiA przeznaczyła pieniądze na remont?

Dlatego podczas pierwszego w tym roku (30.01.) posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęto decyzję o przygotowaniu pisma do GDDKiA oraz wojewody o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do remontu drogi krajowej numer 8 na terenie powiatu bełchatowskiego. Obecni na spotkaniu przedstawiciele bełchatowskiej Komendy Powiatowej Policji poinformowali, że również jednostka ma zgłoszenia od kierowców na temat fatalnego stanu tej drogi. W opinii członków Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego droga krajowa numer 8 na odcinku Warszawa – Wrocław, właśnie na terenie powiatu bełchatowskiego ma najgorszy stan i jest najbardziej zaniedbana.

- W lutym będę na spotkaniu w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie w sprawie tranzytu na naszej drodze powiatowej Kącik - Mzurki oraz w sprawie budowy obwodnicy Bełchatowa – mówi Szczepan Chrzęst. - Poruszę również temat drogi krajowej numer 8 i będę oczekiwał konkretnych deklaracji w sprawie poprawy jej stanu.

Przypomnijmy: w sierpniu zeszłego roku starosta bełchatowski zaniepokojony złym stanem drogi krajowej numer 8, licznymi wypadkami spowodowanymi złym stanem nawierzchni, a co za tym idzie również  ofiarami śmiertelnymi, wystosował apel do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w tej sprawie.             (Zobacz: "Ósemka" bez zaufania starosty).

Stanowisko Starosty Bełchatowskiego w sprawie stanu technicznego drogi krajowej numer 8 na terenie Powiatu Bełchatowskiego (z sierpnia 2012 r,):

„Jako przedstawiciel administracji samorządowej powiatu bełchatowskiego i gospodarz tego regionu, apeluję do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o poprawę stanu technicznego drogi krajowej numer 8 przebiegającej przez teren Powiatu Bełchatowskiego, zwłaszcza na odcinku Bełchatów – Szczerców oraz Bełchatów – Mzurki.

Obecnie stan techniczny drogi pozostawia wiele do życzenia: głębokie koleiny, ubytki w nawierzchni, wyboje, spękania poprzeczne, łata na łacie – tak wygląda na naszym terenie droga krajowa nr 8, która jest polską częścią międzynarodowego szlaku komunikacyjnego E28, łączącego Helsinki z Pragą i biegnącego przez sześć krajów: Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę i Czechy. Stan nawierzchni wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo tysięcy samochodów, które każdego dnia korzystają z tego szlaku. Ostatnie lata obfitują  w wypadki drogowe, również z ofiarami śmiertelnymi, których przyczyną pośrednio mógł być zły stan nawierzchni.

Moim zdaniem droga krajowa numer 8 na terenie powiatu bełchatowskiego jest w najgorszym stanie technicznym na całym, ponad 700-kilometrowym odcinku. Podkreślić należy, że DK numer 8 od 2007 roku uczestniczy w programie „Drogi zaufania”, dzięki któremu na trasie przeprowadzono szereg prac inżynieryjnych: w wielu miejscach wymieniono nawierzchnię jezdni, wyremontowano mosty i wiadukty, zmieniono organizację najniebezpieczniejszych skrzyżowań, zbudowano nowe przejścia dla pieszych, barierki ochronne, chodniki. Na terenie naszego powiatu wykonano jedynie prace w Ruścu, w zakresie uspokojenia ruchu.

W świetle danych dotyczących wypadków na odcinku DK nr 8 na terenie naszego powiatu, wnoszę o podjęcie działań zmierzających do wyremontowania nawierzchni tej drogi i poprawienia bezpieczeństwa kierujących.

Szczepan Chrzęst, Starosta  Bełchatowski”

Krzysztof Borowski, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Bełchatowie