Poniedziałek 29 kwietnia 2024

Kaszewice - stolica pieczonego ziemniaka

Święto Pieczonego Ziemniaka - inicjatywa Stowarzyszenia Moja Wieś - Mój Dom w Kaszewicach zorganizowano w tym roku po raz trzeci. Także po raz trzeci festyn był sukcesem: frekwencyjnym, kulinarnym. organizacyjnym. Atrakcje przygotowane przez Stowarzyszenie przyciągneły tłumy mieszkańców, również z okolicznych miejscowości. Na stołach "królował" ziemniak, w  licznych, ale przede wszystkim smacznych odsłonach, na "trawiastym parkiecie" pląsały pary, dzieci szalaly w wesołym miasteczku. Dodatkowych emocji dostarczyły konkursy związane oczywiście z ziemniaczanym tematem.

- To bardzo duże przedsięwzięcie, które związane jest nie tylko z kosztami, ale przede wszystkim sprawami logistycznymi, organizacyjnymi - mówi Ewa Siewiera, Prezes Stowarzyszenia Moja Wieś - Mój Dom w Kaszewicach. - Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które poświęciły swój czas i energię przygotowując festyn. Bardzo ucieszyła nas frekwencja, a nawet nieco przeraziła: czy podołamy oczekiwaniom wszystkich. Mam nadzieję, że nikt nie wyszedł z festynu głodny, ani niezadowolony. Dla nas było dużą satysfakcją obserwować dobre humory, świetną zabawę naszych gości.

Dodajmy, że organizacja tego przedsięwzięcia została wsparta finansowo przez budżet Powiatu Bełchatowskiego. Poniżej relacja Błażeja Lewińskiego.

(Wydział PR)

* * *

W dniu 22.09.2012 roku, w Kaszewicach, odbył się po raz trzeci festyn pn. „Święto Pieczonego Ziemniaka” organizowany przez Stowarzyszenie Moja Wieś - Mój Dom . Tegoroczna impreza miała charakter międzynarodowy. Na festynie gościliśmy 22-osobową delegację samorządowców z Berchtesgadener Land z niemieckiej Bawarii ze starostą Georgiem Grabnerem na czele. Nasi goście zostali przywitani, zgodnie z polską tradycją, chlebem i solą oraz... okowitką. Poznali swojskie potrawy, mieli możliwość zobaczyć „na żywo” i uczestniczyć w zabawie ludowej z udziałem zespołu muzycznego, wziąć udział w konkursie wbijania gwoździ oraz w komisji konkursowej na najlepszą potrawę z ziemniaków.

Festyn wywarł na gościach olbrzymie wrażenie. Starosta Georg Grabner powiedział "... Wspaniała zabawa setek osób, wspólne biesiadowanie przy ognisku w atmosferze poczucia lokalnej wspólnoty, a do tego wyśmienite polskie potrawy dostarczyły nam niezapomnianych wrażeń...” . Wraz z gośćmi z Bawarii przybyli do nas m.in. Edward Olszewski - Przewodniczący Rady Powiatu w Bełchatowie, Jacek Zatorski - Wiceprzewodniczący Rady, Krzysztof Gajda  - Członek Zarządu Rady Powiatu, Anna Szczęsna  - radna Rady Powiatu bełchatowskiego, Agnieszka First - Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu w Starostwie w Bełchatowie.

W czasie festynu nasi goście mogli zjeść grochówkę z kotła wojskowego, kapustę wg domowych receptur, posmakować wyrobów ze stołu wiejskiego, spróbować różnych potraw zrobionych na podstawie własnych przepisów, degustować nalewki przygotowane przez członkinie stowarzyszenia.

W ognisku piekły się ziemniaki, na scenie występowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kaszewicach oraz zespół muzyczny „Grzmiąca Półlitrówa”. Swój program artystyczny zaprezentowała  także Orkiestra Dęta przy OSP w Chabielicach. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz militarny grupy rekonstrukcyjnej 84 Pułku Piechoty GRH oraz pokaz taekwon-do zrealizowany przez grupę młodzieży z Bełchatowa pod kierunkiem Wiktora Karnawalskiego. Rozstrzygnięto i rozegrano zaplanowane konkursy i zabawy.

Choć pogoda przed rozpoczęciem i na zakończenie festynu „spłatała nam figla” to wszyscy goście w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze spędzili popołudnie pierwszego dnia jesieni.

Serdeczne podziękowania pragniemy przekazać naszym sponsorom, w tym Starostwu Powiatowemu w Bełchatowie, państwu Alicji i Florianowi Marczakom, Bankowi Spółdzielczemu w Bełchatowie, MCK w Bełchatowie, Sekretarzowi Gminy Kluki - Janowi Mędoniowi i innym, osobom których pomoc przyczyniła się do zrealizowania „Święta Pieczonego Ziemniaka”.

Błażej Lewiński

Stowarzyszenie Moja Wieś - Mój Dom