Środa 15 maja 2024

Kraina miodem płynąca

Bełchatowskie Koło Pszczelarzy w pierwszy weekend września reprezentowało Powiat na XXXII Ogólnopolskich Dniach Pszczelarza w Babimoście.

Na pierwszy weekend września Babimost (miasto w woj. lubuskim) stał się stolicą polskiego pszczelarstwa. Zorganizowano tam XXXII Ogólnopolskie Dni Pszczelarza. Podczas jarmarku odbył się kiermasz artykułów związanych z gospodarką pasieczną, sprzedaż produktów pszczelich oraz kiermasz produktów ekologicznych. Obchodom uroczystości towarzyszyły liczne konferencje i seminaria, które m.in. dotyczyły szkodliwości stosowania chemicznych środków ochrony roślin i innych zagrożeń wpływających na jakość polskiego pszczelarstwa. Na pamiątkę obchodów XXXII Ogólnopolskich Dni Pszczelarza w Babimoście sadzono lipy oraz miało miejsce bicie rekordu Guinnessa w lepieniu i wypalaniu największego na świecie glinianego garnka do miodu. W roku poprzednim to Powiat Bełchatowski był gospodarzem tego wydarzenia, które już na stałe wpisało się w kalendarz imprez środowiska pszczelarskiego, jak również wszystkich sympatyków owoców pracy niezwykłych owadów.

W Babimoście Powiat Bełchatowski reprezentowała grupa członków Bełchatowskiego Koła Pszczelarzy. Wyjazd szkoleniowy został zorganizowany dzięki finansowemu wsparciu Szczepana Chrzęsta-Starosty Bełchatowskiego.

Sylwia Stelmach

Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu