Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 08 maja 2024

Kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Tradycyjna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków organizowana na cmentarzu w Bełchatowie i Grocholicach przez Stowarzyszenie Przyjaciół Bełchatowa zakończyła się wynikiem lepszym niż rok temu. Zebrano prawie 13 tysięcy złotych. To nowy rekord!

Kwesta na cmentarzu w Bełchatowie i Grocholicach, organizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Bełchatowa w Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny zakończyła się sukcesem. Do puszek wolontariuszy - ludzi znanych i popularnych w naszym regionie, polityków, społeczników, samorządowców – wrzucono 12 735 złotych. Jest to wynik o blisko 3 tysiące złotych lepszy niż rok wcześniej. Za pieniądze zbierane od dziewięciu lat podczas kwesty na cmentarzach odnawiane są co roku 1,2 nagrobki. Mogiły te są oznakowane specjalnymi tabliczkami.

Przy wejściach głównych na bełchatowski cmentarz pieniądze zbierali w Dzień Wszystkich Świętych m.in. starosta Szczepan Chrzęst z żoną Joanną, Edward Olszewski – przewodniczący Rady Powiatu z żoną Elżbietą i Krzysztof Zochniak – wiceprzewodniczący z żoną Jolantą. Każdy, kto przyłączył się do kwesty, został „odznaczony” naklejką Stowarzyszenia.

- Wspomnianą naklejkę można było dumnie nosić, bowiem to pewnego rodzaju świadectwo naszej hojności i zrozumienia idei, którą jest ratowanie zabytkowych nagrobków - mówi Arkadiusz Kubik, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Bełchatowa. - Mieszkańcy ponownie nie zawiedli. Juz po wstępnym podsumowaniu pierwszego dnia kwesty wiedzieliśmy, że zbierzemy więcej niż rok temu.

A rok temu także rekordowy okazał się wynik akcji, była to kwota blisko 10 tysięcy złotych ( 3 tysiące więcej niż w 2009 r.). Jak będzie w roku 2011 r.? Dowiemy się już jutro, po obliczeniu sum zebranych także dzisiaj, 2 listopada.

 

Cmentarz w Bełchatowie powstał w roku 1893, tj. wówczas gdy kościół w Bełchatowie stał się kościołem parafialnym. Wcześniej parafią dla Bełchatowa były Grocholice, a na tamtejszym cmentarzu parafialnym chowano zmarłych bełchatowian. Stowarzyszenie Przyjaciół Bełchatowa - Komisja Historyczna podejmuje działania zabezpieczające przed zniszczeniem stare groby kryjące prochy osób zasłużonych dla miasta, żołnierzy, AK-owców, ewentualnie stare groby innych mieszkańców o zabytkowych walorach. W ewidencji Stowarzyszenia uwidocznione są 42 groby. 31 z nich zostało wzniesionych w końcu XIX w. i na początku XX stulecia. Na naszym cmentarzu znajduje się wiele pamiątek i świadectw historii Bełchatowa sięgających poza datę powstania cmentarza w 1893 r., bowiem ludzie tu chowani byli świadkami wydarzeń 2 połowy XIX w. Wśród nich np. Leon Pawlik, nauczyciel będący uczestnikiem Powstania Styczniowego, ukrywający się przez długi czas po powstaniu u rodziny w Zawadach.


Oglądaj zdjęcia w galerii pt.: Ratujmy zabytkowe nagrobki - kwesta.

 

Agnieszka Zawodzińska
Wydział Promocji
i Rozwoju Powiatu

← powrót