Czwartek 09 maja 2024

Las lekarzem dla dzieci z SOSW

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bełchatowie rozpoczął realizację programu terapeutycznego dla dzieci niepełnosprawnych „Leczymy lasem” we współpracy z Fundacją Przyjazna Planeta.
glowne2
Metoda leczenia i usprawniania dzieci lasem należy w Polsce do metod nowatorskich. Z pomysłem wykorzystania dendroterapii wyszła Fundacja w 2017 roku. Wówczas rozpoczęła realizację programu pilotażowego wspólnie z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Radomsku i Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Radomsku oraz Lasami Państwowymi. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bełchatowie jest drugą placówką, która w ten sposób wykorzystuje oddziaływanie terapeutyczne lasu. W wyjazdach terapeutycznych, realizowanych w ramach powiatowego grantu edukacyjnego, bierze udział trzynastu uczniów z klas 1-3 szkoły podstawowej wraz z rodzicami. Pierwsze zajęcia odbyły się w połowie maja w Rezerwacie Przyrody w Łuszczanowicach. W czasie pobytu w lesie specjaliści z PPP w Radomsku oraz pedagodzy z SOSW w Radomsku i SOSW Bełchatowie prowadzili zajęcia terapeutyczne. W programie był też spacer oraz zabawy i gry dydaktyczne z wykorzystaniem naturalnych elementów przyrody. Kolejne wyjazdy planowane są do lasów na terenie Nadleśnictwa Przedbórz, Piotrków Trybunalski i Radomsko.
SOSW w Bełchatowie