Poniedziałek 13 maja 2024

Litewska młodzież wypoczywa w naszym powiecie

Starosta Szczepan Chrzęst spotkał się z młodzieżą, biorącą udział w projekcie pn.: "My dla Was - obóz edukacyjny w Powiecie Bełchatowskim", współfinansowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Jego uczestnikami sa dzieci z Litwy (30) oraz z naszego powiatu (10) w wieku 14-16 lat.

Szczepan Chrzęst, Starosta Bełchatowski spotkał się z młodzieżą uczestniczącą w II turnusie obozu edukacyjnego realizowanego w ramach projektu pn.: „My dla Was – obóz edukacyjny w Powiecie Bełchatowskim”, współfinansowanego ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizacje zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.” . Gospodarz powiatu życzył gościom udanego wypoczynku i ciekawych, niezapomnianych wrażeń, w tym zawarcia przyjaźni z polskimi rówieśnikami.

Obóz rozpoczął się 4 sierpnia. Jego uczestnicy, tj. trzydzieścioro polonijnych dzieci z Litwy oraz  dziesięcioro polskich dzieci z terenu powiatu w wieku 14-16 lat, będą korzystać z uroków i rozrywek w OSiR „Wawrzkowizna”, w którym są zakwaterowani oraz realizować ciekawy program pobytu, przewidujący m.in. wycieczkę do Łodzi i Warszawy, na taras widokowy bełchatowskiej kopalni,  na Górę Kamieńsk, jak również wyjazd do kompleksu basenowego „Solpark” w Kleszczowie, na mecz GKS Bełchatów, do kina i bełchatowskich muzeów.

W celu zacieśniania więzi polsko-litewskich przygotowano specjalny program edukacyjny, obejmujący zajęcia z j. polskiego, historii, literatury.

Obóz zakończy się 13 sierpnia. Cały projekt, obejmujący organizację dwóch turnusów obozu, to koszt 96 tys. zł, w czym udział budżetu Powiatu Bełchatowskiego wynosi ponad 26 tys. zł.

Emilia Podedworna

Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu