Niedziela 28 kwietnia 2024

Ludwiku Czyżewski, niesiemy Ci cześć i chwałę ...

Obchody Dnia Patrona Szkoły - przypadającego w 120 rocznicę urodzin generała Czyżewskiego - odbyły się w ZSP nr 3 w Bełchatowie. Uroczystość zaaranżowano w gronie uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości.
DSC_3540

Obchody Dnia Patrona Szkoły - przypadającego w 120 rocznicę urodzin Ludwika Czyżewskiego - odbyły się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Bełchatowie. Uroczystość zaaranżowano w gronie uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości, w tym przedstawicieli Rady Rodziców, Starostwa Powiatowego, KP Policji i KP PSP, CKP, byłych dyrektorów szkoły. Galę rozpoczęto od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed popiersiem gen. L. Czyżewskiego obok wejścia głównego do budynku ZSP nr 3. Następnie w szkolnej auli, w refleksyjnej atmosferze, przypomniano najważniejsze fakty z życia generała*.

- Dzień Patrona szkoły to czas, w którym cała społeczność szkolna integruje się, a także czas, w którym szkoła może pochwalić się tym, co najlepsze – zwrócił się do zebranych  wicestarosta Marek Jasiński. -  Wasza szkoła, popularnie nazywana „Energetykiem”, ma wiele powodów do dumy. Jest miejscem, w którym zdobywacie nie tylko wykształcenie i kształtujecie charaktery, ale uczycie się postaw, przyswajacie ponadczasowe wartości. Postacią, na której wzorujecie się  jest wasz patron, człowiek, który z poświęceniem i odwagą walczył o wolność Ojczyzny, prawdziwy bohater.

Zgodnie ze szkolną tradycją w Dniu Patrona pierwszoklasiści składają uroczyste ślubowanie następującymi słowami:

„Ślubuję przestrzegać postanowień regulaminu szkoły, okazywać szacunek nauczycielom, wychowawcom i wszystkim pracownikom szkoły, szanować mienie szkoły i swoje własne, przestrzegać zasad koleżeńskiej współpracy, dbać o ład, porządek oraz bezpieczeństwo swoje i kolegów, kochać swoją Ojczyznę, dobrą nauką i pracą przysparzać jej dalszy dorobek, przyczyniając się do pomyślnego rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej, swoją postawą i zachowaniem przynosić chlubę rodzicom i szkole, nigdy nie splamić swym zachowaniem honoru szkoły i sztandaru”.

Uroczystość podsumowano piękną deklaracją o szanowaniu i przekazywaniu kolejnym pokoleniom wiedzy o Ludwiku Czyżewskim i wartościach, którym był on wierny:

„Świado­mość włas­nej przeszłości po­maga nam włączyć się w długi sze­reg po­koleń, by prze­kazać następnym wspólne dob­ro – Ojczyznę. Dlatego w 120 rocznicę urodzin generała Czyżewskiego spotkaliśmy się, by oddać mu hołd. Wiemy, że dając naukę i przykład, podarował kolejnym pokoleniom cenne umiejętności: jak wytrwać do ostatniej chwili, jak walczyć o wolność, ideały i zasady moralne. W poszanowaniu Twojej osoby, Ludwiku Czyżewski, niesiemy Ci cześć i sławę, generale – obrońco, dzięki któremu wróg poznał, co znaczy męstwo i upór”.

Fotorelacja do obejrzenia w Galeriach.

Agnieszka Zawodzińska, Wydział PR (Zdjęcia: ZSP nr 3)