Czwartek 02 maja 2024

LXVI Sesja Rady Powiatu w Bełchatowie

Budżet Powiatu Bełchatowskiego po raz pierwszy w historii przekroczył 200 milionów złotych. Podczas dzisiejszej sesji Rady Powiatu w Bełchatowie, radni przyjęli uchwałę w sprawie zmian w tegorocznym budżecie, zgodnie z którą plan dochodów wynosi ponad 201 mln 104 tys. zł, a wydatków sięga ponad 208 mln zł. Zmiany wynikają m.in. – po stronie dochodów - ze zwiększenia oświatowej subwencji ogólnej i przyznanym odszkodowaniem po pożarze Domu Dziecka w Bełchatowie, a po stronie wydatków – m.in. z konieczności zabezpieczenia środków na wzrost wynagrodzeń nauczycieli w jednostkach oświatowych prowadzonych przez Powiat oraz wprowadzeniem zadań inwestycyjnych: termomodernizacja fundamentów bursy szkolnej i dachów na budynkach bełchatowskiego starostwa oraz wykonanie I etapu remontu budynku domu dziecka.
sesja luty-4994-15

Radni ponadto podjęli uchwały w sprawie powierzenia Gminie Bełchatów „przebudowy drogi powiatowej nr 1914E w zakresie budowy ciągu pieszo – rowerowego w miejscowości Augustynów – etap II i III”, a także „rozbudowy i przebudowy drogi powiatowej nr 1911E w miejscowości Niedyszyna” oraz przyjęli informację bełchatowskiej policji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu bełchatowskiego za 2023, a także informację o stanie bezpieczeństwa naszego powiatu w zakresie ochrony przeciwpożarowej.
Z podsumowania Komedy Powiatowej Policji w Bełchatowie wynika, że – niestety – w minionym roku, w porównaniu do 2022 r., wzrosła przestępczość, zarówno kryminalna, jak i gospodarcza – głównie oszustwa internetowe. Na terenie powiatu bełchatowskiego stwierdzono 1.871 przestępstw, czyli o 118 więcej niż rok wcześniej. Wskaźnik wykrywalności kształtował jednak na wysokim poziomie 82,67 procent. Dobra wiadomość jest taka, że bełchatowscy policjanci odnotowali spadek przestępczości w tak uciążliwych dla społeczeństwa kategoriach, jak uszkodzenie mienia (spadek z 92 w 2022 r. do 64 w ubiegłym roku) oraz uszczerbek na zdrowiu (z 43 w 2022 r. do 22 w 2023 r.).
Policjanci przedstawili też dane dotyczące poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie powiatu bełchatowskiego – spadła liczba wypadków rok do roku z 68 do 64 oraz ofiar śmiertelnych. Zauważalny przy tym jest jednak wzrost liczny rannych i kolizji.
Policjanci ponadto przeprowadzili szereg działań profilaktycznych, m.in. w szkołach rozmawiali z uczniami o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, w miejscach publicznych, w internecie oraz z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom narkotykowym.
Z informacji Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie wynika, że w 2023 r. w porównaniu z 2022 r. zmalała ilość pożarów – z 307 do 244, mniej było miejscowych zagrożeń – z 1.035 do 707 oraz fałszywych alarmów – ze 108 do 85.