Niedziela 28 kwietnia 2024

Mieszkańcy powiatu bawili się na pikniku

Festiwal Piosenki Ekologicznej, stoiska ze zdrową żywnością i artykułami z surowców wtórnych, promocja miodu i wyrobów pszczelarskich, warsztaty plastyczne i taneczne miały miejsce podczas Eko-pikniku. Imprezę dla mieszkańców powiatu zorganizowało starostwo

Eko-piknik 2016 odbył się w centrum Bełchatowa. Każdy mógł wziąć w nim udział znajdując dla siebie coś ciekawego, zarówno dla ciała, jak i ducha. Jak podkreśla Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski, głównym celem tego rodzaju imprez jest przekazywanie mieszkańcom wiedzy i ważnych informacji dotyczących środowiska, uwrażliwianie ludzi na potrzeby przyrody. - Podczas pikniku panuje przyjazna i swobodna atmosfera, poprzez zabawę i odpoczynek przekazywane treści łatwiej są zapamiętane. A o to właśnie chodzi, by zdobyte informacje świadomie wykorzystywać dla dobra własnego zdrowia i troski o otaczające środowiska – mówi starosta.

W trakcie tegorocznego Eko-pikniku odbył się Festiwal Piosenki Ekologicznej. Piosenki o tematyce ekologicznej zaprezentowali wokaliści i zespoły z placówek oświatowych i wychowawczych z terenu powiatu bełchatowskiego oraz lokalne zespoły wokalne, m.in. „MODERATO” z Niedyszyny, „Promienie Bełchatowa” „ALE BABKI” z gminy Drużbice oraz orkiestra „Suchcice i Okolice”. I miejsce wśród placówek oświatowych „wyśpiewała” Akademia JABŁUSZKO, II - Zespół „PIĄTKA” z Publicznego Gimnazjum Nr 5 w Bełchatowie, III – Zuzanna Kiereś z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Bełchatowie, wyróżnienia otrzymali: Weronika Wodzińska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zelowie i Zespół „Biedroneczki” z Kaszewic. Wśród zespołów wokalnych festiwalowe laury przypadły grupie Ale Babki (I), Orkiestrze Suchcice i Okolice (II), Promieniom Bełchatowa.

Swoje wyroby zaprezentowali na pikniku pszczelarze oraz rękodzielnicy. Degustację ekologicznej żywności przygotowały panie z Gminnego Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich z Gminy Drużbice. Młodsi uczestnicy mogli skorzystać z warsztatów ekologicznych oraz plastycznych i tanecznych. Ekologiczne działania zaprezentowane zostały również na stoiskach Samorządowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Bełchatowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 9 oraz Ośrodka Interwencyjno- Socjalizacyjnego w Bełchatowie. Swoje działania oraz konkurs z ekologicznymi nagrodami przeprowadziła Fundacja „Instytut na rzecz Ekorozwoju”.

W trakcie imprezy podsumowano konkurs plastyczny o tematyce odnawialnych źródeł energii. Nagrody otrzymaly następujące osoby i instytucje: I miejsce: Świetlica Wiejska w Kaszewicach, II miejsce: Wiktoria Solarz z Samorządowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 2 w Bełchatowie, III miejsce: Izabela Dziedziczak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 9 w Bełchatowie, wyróżnienia: Olgierd Gorgoń z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 9 w Bełchatowie, Natalia Lis z Przedszkola Nr 1 w Zelowie, Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Klukach.

A. Zawodzińska