Niedziela 28 kwietnia 2024

Miliony na rozwój nowoczesnego szkolnictwa w ZSP nr 2 i CKZ w Bełchatowie

Starosta Bełchatowski Dorota Pędziwiatr i Wicestarosta Jacek Bakalarczyk podpisali dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego umowę na dofinansowanie dwóch projektów w rozwój nowoczesnego szkolnictwa zawodowego w ZSP nr 2 i CKZ w Bełchatowie. Powiat Bełchatowski pozyskał na ten cel łącznie ponad 5 mln 632 tys. zł ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w ramach Programu Regionalnego Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021-2027, którego celem jest łagodzenie wpływających na społeczeństwo, zatrudnienie, gospodarkę i środowisko skutków transformacji regionu.
_ADA2214
Projekt dla Centrum Kształcenia Zawodowego w Bełchatowie pn. „CKZ w Bełchatowie – kierunek przyszłość”, którego wartość to ponad 3 mln 878 tys. zł, przyczyni się do rozwoju bełchatowskiego CKZ poprzez podniesienie kompetencji i kwalifikacji uczniów oraz nauczycieli kształcenia zawodowego, a także doposażeniu w nowoczesny, specjalistyczny sprzęt dziewięciu pracowni szkolnych, w tym pracowni: OZE, elektrycznych, budownictwa oraz samochodowej. Na doposażenie pracowni w budżecie projektu zaplanowano zakupy sprzętu na kwotę prawie 3 mln 236 tys. zł.

Natomiast w ramach projektu „Zawodowcy z Ekonomika”, którego wartość to 2 mln 051 tys. zł wsparcie na rzecz dostosowania kształcenia zawodowego do potrzeb regionalnego rynku pracy otrzyma Zespół Szkół Ponadpodstawowych rr 2 w Bełchatowie. W ramach projektu podjęte będą przedsięwzięcia służące podniesieniu umiejętności, kompetencji oraz uzyskiwania kwalifikacji zawodowych  poprzez realizację staży dla uczniów w  lokalnych przedsiębiorstwach oraz udział w kursach zawodowych. Znaczna część środków (1 238 585 zł) przeznaczona zostanie na prace remontowe i wyposażenie pięciu pracowni szkolnych, w tym: gastronomicznej, hotelarskiej, reklamy, logistycznej i fryzjerskiej oraz trzech pracowni branżowego języka angielskiego dla technika hotelarstwa, logistyka i ekonomii.

Realizacja projektów rozpocznie się w pierwszym kwartale 2024 r. i potrwa do 2026 r.

zdjęcia Adam Staśkiewicz, źródło UMWŁ