Niedziela 28 kwietnia 2024

Mniej pożarów, ale więcej wypadków w 2016 roku

Mniej pożarów, ale więcej miejscowych zagrożeń na terenie naszego powiatu odnotowała straż pożarna w ubiegłym roku. Według wyliczeń strażaków interwencja ratownicza odbywała się co 6 godzin i 18 minut. Formacja podsumowała swoją pracę podczas tradycyjnej narady rocznej z udziałem służb współpracujących, przedstawicieli samorządów oraz strażaków.
8
W 2016 roku nastąpił nieznaczny spadek liczby zdarzeń, odnotowano natomiast wzrost ilości miejscowych zagrożeń przy spadku ilości pożarów – wynika z podsumowania przedstawionego przez bełchatowskich strażaków. W komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie odbyła się narada roczna.

- Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bełchatowie w 2016 roku realizowała swoje działania w oparciu o cele wskazywane przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej i wytyczne wojewody łódzkiego – mówi st. bryg. Wojciech Jeleń, Komendant Powiatowy PSP w Bełchatowie. - Wysiłek kadry kierowniczo-dowódczej komendy oraz wszechstronne działania mające za cel szybkie i skuteczne zwalczanie pożarów oraz likwidację miejscowych zagrożeń w znacznym stopniu przyczyniły się do sukcesu, jakim jest skuteczna realizacja przyjętego programu efektywnego skracania osiąganych czasów dojazdu do zdarzeń.

W roku 2016 roku straż pożarna alarmowana była 1392 razy do zdarzeń powstałych na terenie powiatu bełchatowskiego. W 2016 w stosunku do roku poprzedniego ilość pożarów zmalała o 198, ilość miejscowych zagrożeń wzrosła o 147, ilość fałszywych alarmów zmalała o 11. W stosunku do roku poprzedniego ilość wszystkich zdarzeń zmalała o 62. Podczas wszystkich zdarzeń straż zanotowała ogółem 15 ofiar śmiertelnych oraz 121 osób rannych. W pożarach zostało rannych 13 osób. W grupie miejscowych zagrożeń rannych zostało 108 osób i 15 ofiar śmiertelnych.

Według wyliczeń strażaków interwencja ratownicza odbywała się co 6 godzin i 18 minut, w tym pożar co 29 godzin i 24 minuty. Podczas prowadzenia działań ratowniczych strażacy zużyli 2513,31 m3 wody, 623 l środka pianotwórczego, 8 kg proszku gaśniczego, 4592 kg sorbentów oraz 1014 kg neutralizatorów. W ubiegłym roku samochody z KP PSP w Bełchatowie łącznie przejechały 48.322 km i zużyły 14.992 litrów paliwa.

KP PSP w Bełchatowie posiada własną, nowoczesną siedzibę, samochody i inny specjalistyczny sprzęt pożarniczy na poziomie europejskich standardów, a 88 osobowa kadra funkcjonariuszy i pracowników cywilnych KP PSP jest odpowiednio wyszkolona i przygotowana do prowadzenia działań ratowniczych i niesienia specjalistycznej pomocy.

Po naradzie rocznej Zastępca Łódzkiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Łodzi st. bryg. mgr inż. Paweł Stępień przekazał do użytku dla bełchatowskiej jednostki lekki samochód kwatermistrzowski. Zaprezentowano także nowo zakupiono węże gaśnicze i armatkę wodną.