Niedziela 28 kwietnia 2024

Możesz pomóc chorym na białaczkę

Rejestrację osób, które chcą zostać dawcami komórek macierzystych, będzie prowadzić Centrum Kształcenia Praktycznego. Zarejestrować w bazie dawców będzie się można od 3 do 7 października

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Dlatego ważne jest aby zarejestrować się jako potencjalny dawca. Centrum Kształcenia Praktycznego od 3 do 7 października prowadzić będzie akcję rejestracji osób, które chcą być dawcami komórek macierzystych.

- Rejestracja polega na spisaniu danych osobowych i pobraniu wymazu z jamy ustnej – mówi Andrzej Jędrzejczyk, dyrektor CKP. - Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie, dlatego im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na nowotwory krwi.

Od 3 do 7 października na terenie Centrum Kształcenia Praktycznego osoby chętne będą mogły się zarejestrować w bazie fundacji DKMS. W akcji udział mogą wziąć osoby między 18. a 55. rokiem życia.

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy