Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 22 maja 2024

Najsłodsze mistrzynie Polski gościły u starosty

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 1 =
Chwile wzruszenia, ale przede wszystkim ogromny stres i najwyższa koncentracja towarzyszyły Nadii Grzejdziak i Aleksandrze Paulińskiej z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Bełchatowie podczas XI Mistrzostw Polski Uczniów Szkół Cukierniczych EXPO SWEET 2023 pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nasze uczennice wygrały tę rywalizację! Mistrzynie wraz z opiekunem Beatą Duralską i dyrektorem szkoły Irminą Wojciechowską były gośćmi Starosty Bełchatowskiego, Doroty Pędziwiatr.
glowne1
- Składam wam najszczersze słowa uznania i gratulacji za wasz wielki sukces, z którego wszyscy się cieszymy i jesteśmy bardzo dumni – powiedziała starosta Dorota Pędziwiatr witając się z mistrzyniami Polski, zaproszonymi dziś do starostwa. Starosta przekazała mistrzyniom vouchery na zakup wybranych przez siebie upominków oraz suweniry dla opiekuna i dyrekcji szkoły. Uczennice opowiedziały o kulisach udziału w turnieju podczas targów cukierniczych EXPO SWEET, który 1 marca odbył się w Warszawie.

- Na początku byłyśmy lekko przerażone, ta cała atmosfera, przejmująca muzyka, kamery, aż ciarki miałyśmy– wspominają uczennice Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych w ZSP nr 2 im. R. Traugutta w Bełchatowie. - W momencie konkursu trzeba było się jednak zmobilizować i skupić na zadaniu.

Zadaniem było przygotowanie dwóch tortów, jednego do degustacji, drugiego takiego samego, ale ocenianego za wygląd. Nie był on przypadkowy. Wypiek musiał nawiązywać do tematu: „Mikołaj Kopernik – wstrzymał Słońce – ruszył Ziemię”. Dodatkowo trzeba było przygotować kilka deserów. Wszystko trwało 4 i pół godziny.

- Kamery, które śledziły każdy nasz ruch, bardzo mnie stresowały. Starałam się o nich nie myśleć, ale Nadia i tak mi przypominała, że one są i „patrzą” – śmieje się Aleksandra.

Uczennice z ZSP nr 2 do udziału w turnieju zakwalifikowały się na przełomie października i listopada ub.roku spośród 30 zespołów z całej Polski. Do finału przeszło sześć reprezentacji z: Bełchatowa, Jasła, Malinowa, Szczytna, Żelechowa i Wrocławia. Przez kilka tygodni przed mistrzostwami dziewczęta spotykały się prawie codziennie ćwicząc popołudniami i wieczorami w szkolnej pracowni.

- Bardzo dużo razem pracowałyśmy, bywało ciężko – wspomina Beata Duralska, opiekun nauki zawodu. - Bezcennego wsparcia w przygotowaniu się do konkursu udzielił nam pan Marek Trojanowski, właściciel Cukierni Trojan, wspomagając także nas w zakupie niektórych produktów i ich przewiezieniu. Podzielił się także cenną wiedzą cukierniczą m.in. o obecnych trendach w tej branży.

Zwycięstwo bełchatowskiej szkoły w XI Mistrzostwach Polski Uczniów Szkół Cukierniczych EXPO SWEET 2023 nie jest pierwszym tak dużym osiągnięciem. W 2020 r. nasze uczennice zajęły drugie miejsce. Nagrodą za zwycięstwo były upominki dla uczennic, a dla szkoły vouchery na łączną sumę 9 tys. zł. Dyrektor Irmina Wojciechowska cieszy się, że pieniądze może przeznaczyć na doposażenie szkolnej pracowni. Jest coś jeszcze. W przyszłym roku jedna z naszych mistrzyń zasiądzie w jury konkursu.

- Niestety to nie mogę być ja – smuci się Nadia Grzejdziak. - Nie mogłabym degustować wielu deserów, gdyż mój organizm źle reaguje na słodycze. Ale zamierzam za dwa lata ponownie wystartować w rywalizacji.
 
 
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds. Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót