Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Niedziela 28 kwietnia 2024

Nasza gościnność znów zachwyciła

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
4 + 9 =
22-osobowa delegacja samorządowców z Berchtesgadener Land przebywała w naszym powiecie w miniony weekend (22-23.09.). Partnerstwo regionów ma już dziesięcioletnią tradycję, a jego głównym celem jest wymiana doświadczeń  w wielu dziedzinach, wzajemne poznawanie kultur,  historii, geografii, wreszcie obyczajów czy języków.

22-osobowa delegacja samorządowców z Berchtesgadener Land przebywała w powiecie bełchatowskim w miniony weekend (22-23.09.) w ramach współpracy naszych regionów. Partnerstwo ma już dziesięcioletnią tradycję, a jego głównym celem jest wymiana doświadczeń  w wielu dziedzinach, wzajemne poznawanie kultur,  historii, geografii, wreszcie obyczajów czy języków.  Służy temu coroczna organizacja wyjazdów naszej młodzieży do Niemiec czy też dodatkowo delegacji środowisk branżowych (rolnicy, nauczyciele, przedsiębiorcy). Do Polski także przyjeżdżają niemieccy uczniowie (czytaj artykuł "Przyjaźn jak bukiet ...) oraz dorośli mieszkańcy landu Berchtesgaden reprezentujący różne kręgi zawodowe.

Podczas ostatniej wizyty samorządowcy z Bawarii na czele ze starostą Georgiem Grabnerem skupili swoją uwagę na zagadnieniach przede wszystkim ekonomicznych, ochrony środowiska oraz sferze kulturalnej naszego regionu. Zwiedzanie nowego bloku energetycznego wzbudziło ich bardzo duże zainteresowanie nie tylko od strony technicznych rozwiązań. Najwięcej pytano o opłacalność tej inwestycji, wpływ na środowisko naturalne, a także możliwość wykorzystania infrastruktury obiektu po wyeksploatowaniu złóż węgla brunatnego w kontekście ewentualnej elektrowni jądrowej. Rozmiar i charakter wpływu  obecności  przemysłu wydobywczo - energetycznego w bełchatowskiem, zwłaszcza na środowisko naturalne, zobaczono na tarasie widokowym nad wyrobiskiem wewnętrznym kopalni. Nie zabrakło pytań o los tego miejsca po wyczerpaniu się zasobów węgla. Idea utworzenia wielkiego zbiornika wodnego z możliwościami dla sportu i rekreacji została przez gości pochwalona, nawet z zapowiedzią korzystania z nich przez turystów niemieckich. To jednak jeszcze odległa przyszłość, zaś do tego czasu warto korzystać z już funkcjonującej oferty kompleksu SOLPARK w Kleszczowie. Bawarczycy obejrzeli m.in. baseny pływackie, kręgielnię czy bogato wyposażoną salę fitness.

Tematykę ekonomii i ochrony środowiska kontynuowano przy okazji przejazdu przez drogi gminy Kleszczów z widokiem na Górę Kamieńsk i tamtejszą elektrownię wiatrową czy też  przejeżdżając obok budynku Starostwa Powiatowego, gdzie właśnie trwała akcja „Drzewko za makulaturę” z udziałem 2 tysięcy naszych mieszkańców. Inicjatywa spotkała się z uznaniem niemieckich samorządowców. Przy okazji wspomniano o swoim przedsięwzięciu polegającym na przekazywaniu uczniom pierwszych klas małych sadzonek, które wspólnie z rodzicami są sadzone w domowych ogródkach. Niemców interesowała także gospodarka odpadami: w jaki sposób je segregujemy, ile udaje nam się odzyskać surowców wtórnych, jak zachęcamy mieszkańców do ekologicznych zachowań.

Polskie obyczaje począwszy od tradycyjnego powitania gości z chlebem i solą, swojskie potrawy, ludową zabawę z zespołem „na żywo” samorządowcy z Berchtesgaden poznali na Święcie Pieczonego Ziemniaka. Wrażenia wyniesione z kaszewickiego festynu zawrzeć można w jednym słowie: zachwyt. Wspólfinansowanie przez samorząd takich inicjatyw dla mieszkańców nie jest w Niemczech praktykowane. 

- Wspaniała zabawa setek osób, wspólne biesiadowanie przy ognisku w atmosferze poczucia lokalnej wspólnoty, a do tego wyśmienite polskie potrawy dostarczyły nam niezapomnianych  wrażeń – wspomina starosta Georg Grabner. -  O tym jak bardzo nam się podobało niech świadczy fakt, że opuściliśmy festyn jako jedni z ostatnich gości.

Niemieccy samorządowcy zostali zaproszeni do udziału w komisji konkursowej na najlepszą potrawę z ziemniaków oraz do konkursu wbijania gwoździ. Klimat ludowej zabawy oraz smak polskich smażonych ryb bawarczycy poznali także w gospodarstwie agroturystycznym „Kardynał”.

Ostatni dzień pobytu na ziemi bełchatowskiej miał charakter kulturalny za sprawą udziału w nabożeństwie w kościele ewangelicko – reformowanym, podczas którego biskup Marek Izdebski modlił się za pomyślność mieszkańców obu zaprzyjaźnionych regionów. Wyjątkowych przeżyć dostarczył koncert „Zelowskich Dzwonków”. Wiele osób po raz pierwszy w życiu zobaczyło i usłyszało tego rodzaju muzykę. 

Niektórzy nagrywali filmy, robili pamiątkowe zdjęcia. Okazje do fotografowania były także podczas spaceru po centrum Bełchatowa w towarzystwie i w roli przewodnika Edwarda Olszewskiego – Przewodniczącego Rady Powiatu.

Na pożegnalnym obiedzie George Grabner – starosta Berchtesgadenet Land i Szczepan Chrzęst   - Starosta Bełchatowski wymienili wzajemnie podziękowania za działania obu samorządów podtrzymujące i rozwijające współpracę, a jednocześnie zadeklarowali dalsze zaangażowanie w to przedsięwzięcie. Niemieccy goście podsumowali wizytę w naszym powiecie podkreślając  nie tylko różnorodny i bardzo ciekawy program, ale także dobrą organizację ze strony gospodarza. Należy dodać, że jest to zadanie Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu w starostwie kierowanego przez Agnieszkę First.

 

Tematyka możliwości poszerzenia współpracy o kolejne obszary będzie zapewne kontynuowana podczas najbliższego spotkania przedstawicieli naszych regionów, które jest zaplanowane w październiku br.  na ziemi bawarskiej.  


Agnieszka Zawodzińska, Wydział PR

← powrót