Poniedziałek 29 kwietnia 2024

O czyszczeniu rowów w naszym powiecie będzie w TVP

Magazyn rolniczo-gospodarczy „Tydzień”, emitowany w niedziele rano na antenie programu 1 TVP zainteresował się czyszczeniem rowów na polach w powiecie bełchatowskim za pieniądze ze starostwa. Jest to pomoc samorządu dla rolników.
37

Ponad 20 kilometrów rowów melioracyjnych poddanych zostało konserwacji na terenie powiatu bełchatowskiego w ostatnich pięciu latach dzięki dotacjom starostwa. Pieniądze otrzymują spółki wodne z powiatu. W tym roku to 40 tys. zł.

- Każdego roku wspieramy spółki wodne w realizacji działań melioracyjnych – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Każda ze spółek otrzymuje po 10 tysięcy złotych dotacji. Spółki składają do starostwa ofertę ze wskazaniem kwot oraz zakresem planowanych do wykonania robót.

W naszym kraju na znacznej części użytków rolnych ciągle jeszcze nadmiary czy niedobory wody są głównymi czynnikami ograniczającymi dalszy wzrost plonów. Wśród specjalistów występuje zgodna opinia, że prawidłowo zastosowane środki techniczne polepszają strukturę gleby. Usuwając niekorzystny nadmiar wody lub uzupełniając jej braki powoduje się istotny wzrost plonów oraz ułatwia wykonanie prac agrotechnicznych. W roku 2016 cztery spółki wodne wykonały prace porządkowe rowów warte 40 tysięcy złotych. Gminna Spółka Wodna w Drużbicach zrealizowała 1150 metrów, Gminna Spółka Wodna w Zelowie pracowała w Walewicach, Łękach (1270 m), Gminna Spółka Wodna w Bełchatowie uporządkowała rowy w Dobiecinie i Myszakach (1490 m), a Gminna Spółka Wodna w Szczercowie w Magdalenowie i Józefinie (1378 m).

O czyszczeniu rowów melioracyjnych w powiecie bełchatowskim będzie mowa w magazynie rolniczo-gospodarczym „Tydzień”, emitowanym w niedziele o godz. 8 na antenie programu 1 TVP.

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy