Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Niedziela 28 kwietnia 2024

Ostrzeżenie dla hodowców świń

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
- Hodowla świń w Polsce nigdy nie była tak zagrożona z powodów chorobowych, jak to ma miejsce obecnie – powiedział lek. wet. Henryk Wojciechowski, Powiatowy Lekarz Weterynarii, podczas konferencji prasowej w starostwie. - Afrykański pomór świń jest nieuleczalną, wysoce zakaźną chorobą wirusową świń domowych i dzików.
8
Na terenie powiatu bełchatowskiego zarejestrowanych jest prawie 800 gospodarstw, gdzie hoduje się świnie. Większość gospodarzy hoduje od kilku do kilkudziesięciu świń, ale w gminie Drużbice i Rusiec są stada po kilkaset, a nawet kilka tysięcy sztuk. Na terenie powiatu bełchatowskiego do tej pory nie stwierdzono żadnego przypadku tej choroby, jednak hodowcy muszą zachować najwyższe środki ostrożności, bo wykrycie choćby jednego przypadku zarażonego zwierzęcia skutkuje likwidacją całego stada i wyznaczeniu strefy ochronnej (tzw. zapowietrzonej) w promieniu trzech kilometrów.

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii na terenie naszego kraju wystąpił dwudziesty trzeci przypadek tej choroby u świń domowych od początku wystąpienia ASF w Polsce, tj. od lutego 2014 roku.  W tym roku odnotowano już 20 zachorowań. Służby weterynaryjne stwierdziły 114 przypadków ASF u dzików.
- Na terenie naszego nadleśnictwa rozpoczynamy właśnie inwentaryzację dzików – mówi Jarosław Zając, Nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów. - Liczenie odbędzie się na obszarze prawie czterech tysięcy hektarów. Musimy wykonać 36 pędzeń, podczas których będziemy płoszyć i liczyć dziki, a do każdego pędzenia potrzeba około 60 osób. Zadanie chcemy wykonać z pomocą dziewiętnastu kół łowieckich działających na naszym obszarze.
 
Afrykański pomór świń rozwija się podstępnie. Objawy choroby zauważane są dopiero tuż przed śmiercią zwierzęcia. Najpierw pojawia się wysoka gorączka, która może trwać nawet kilka dni. Po tym czasie temperatura spada, a następują szybko sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze, duszność, pienisty i niejednokrotnie krwisty wypływ z nosa, wydzielina z worka spojówkowego, biegunka i wymioty. Objawy te kończą się śmiercią zwierzęcia. Padnięcia w stadzie należy niezwłocznie zgłosić powiatowemu lekarzowi weterynarii.
Więcej o chorobie ASF można przeczytać na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii www.wetgiw.gov.pl
 
Ważne zalecenia dla hodowców świń:
- ograniczyć dostęp osobom postronnym do pomieszczeń, w których znajdują się zwierzęta,
- zabezpieczyć gospodarstwo przed przedostaniem się dzików, zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
- stosować w gospodarstwie procedury sanitarne: dbać o czystość, stosować odkażanie ochronne, stosować osobne obuwie i odzież do obsługi zwierząt,
- nie wprowadzać do gospodarstwa zwierząt niewiadomego pochodzenia i bez świadectwa zdrowia lub osłabionych.

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy
Starostwo Powiatowe w Belchatowie
← powrót