Poniedziałek 29 kwietnia 2024

Pieniądze dla gmin na gospodarkę wodno-ściekową

Zarząd Powiatu w Bełchatowie podpisał umowy dotyczące współfinansowania zadań, których realizacja przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego w naszym powiecie. Szczęśliwymi benficjentami są gminy: Zelów i Drużbice.

Zarząd Powiatu w Bełchatowie podpisał umowy dotyczące współfinansowania zadań, których realizacja przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego w naszym powiecie. Tym razem przedmiotem umowy były dotacje dla Gminy Zelów na zadania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Jeszcze w tym roku gmina otrzyma 240 tys. zł na budowę sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej w drodze osiedlowej łączącej ul. W. Łokietka z ul. Poznańską w Zelowie oraz 40 tys. zł na budowę oczyszczalni ścieków wraz z remontem instalacji kanalizacji sanitarnej przy Szkole Podstawowej w Bujnach Szlacheckich.

- Budowana sieć wodociągowa zapewni mieszkańcom podaż wody o właściwych parametrach jakościowych, natomiast kanalizacja sanitarna i oczyszczalnia ścieków wpłynie na uporządkowanie gospodarki wodnościekowej w rejonach objętych inwestycją, przyczyniając się do zmniejszenia zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych – mówi Szczepan Chrzęst, Starosta Bełchatowski. - Dodatkowo planowane wykonanie kanalizacji deszczowej umożliwi odwodnienie korpusów drogowych oraz w znacznym stopniu ograniczy zalewanie posesji przez wody gromadzące się na drogach.

W roku 2014 również Gmina Drużbice otrzyma wsparcie finansowe na poprawę stanu gospodarki wodno-ściekowej na swoim terenie. Oprócz zawartej w maju umowy, dotyczącej przekazania 90 tys. zł na budowę sieci wodociągowej w miejscowości Rawicz, samorząd powiatu - zgodnie z podpisaną  umową - przekaże 60 tys. zł na poprawę wydajności ujęć wody w Suchcicach i Wadlewie oraz na zwiększenie efektywności oczyszczania ścieków w miejscowościach: Drużbice, Głupice, Bukowie Dolne i Rasy.

Podobnie, jak w przypadku gminy Zelów, dotacje dla Gminy Drużbice udzielone będą również ze środków powiatowych, które przeznaczone są na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska.

Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa

i Leśnictwa w Starostwie Powiatowym