Sobota 27 kwietnia 2024

Pieniądze dla powiatu na kolejne ekopracownie

Dwie kolejne ekopracownie powstaną w szkołach powiatu bełchatowskiego. Na te inicjatywy samorząd powiatu otrzyma wsparcie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Starosta Dorota Pędziwiatr i wicestarosta Jacek Bakalarczyk podpisali z Funduszem umowy o przyznanie dotacji na sumę 90 043 zł.
główne
Pracownia w ZSP w Zelowie
Zgodnie z nową reformą oświaty niezbędna jest pracownia nowoczesna do nauczania przedmiotów przyrodniczych. ZSP w Zelowie nie dysponuje obecnie pomocami dydaktycznymi do nauczania fizyki i chemii. Pozyskane dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi umożliwia zorganizowanie odpowiednio wyposażonej ekopracowni, która sprosta oczekiwaniom uczniów, wprowadzi ich w świat odkryć i poznawania przez doświadczenia . Planuje się odnowienie jednego z pomieszczeń (odświeżenie ścian, założenie rolet w oknach, wymianę lamp jarzeniowych na energooszczędne, kompleksowe wyposażenie w nowe meble) oraz zakupy sprzętu audio video, komputerowego, fotograficznego i różnorodnych pomocy dydaktycznych. Akcentem estetycznym pracowni będą rośliny oczyszczające i nawilżające powietrze. Realizacja projektu rozpocznie się w styczniu i potrwa do kwietnia. Całkowita wartość projektu wynosi 48 600 zł, zaś dofinansowanie z WFOSiGW - 43 260 zł.

Pracownia w ZSP Nr 1 w Bełchatowie
W związku z nową podstawą programową (czyli zwiększeniem godzin biologii, chemii, fizyki i geografii w klasach liceum i technikum) jedna z sal edukacyjnych zostanie przekształcona na pracownię ekologiczną. Podstawowym celem tego przedsięwzięcia jest stworzenie miejsca dla młodzieży na ciekawą i efektywną edukację. Głównymi tematami zajęć będą takie komponenty środowiska, jak powietrze, woda i gleba.
Podczas zajęć prowadzonych w nowej pracowni zrealizowane zostaną następujące cele:
1. Propagowanie idei zrównoważonego rozwoju.
2. Zdobywanie wiedzy ekologicznej atrakcyjnymi metodami aktywnymi.
3. Kształtowanie pozytywnych wartości i budowanie szacunku do przyrody.
4. Kształtowanie postaw i modeli zachowań proekologicznych.
5. Uświadamianie zagrożeń środowiska przyrodniczego, występujących w miejscu zamieszkania.
6. Kształtowanie związku emocjonalnego ucznia z przyrodą i na tej podstawie uświadamianie zagrożeń, jakie niesie niszczenie przyrody przez ludzi.
7. Planowanie i podejmowanie działań ekologicznych w najbliższym otoczeniu.
8. Ćwiczenie umiejętności pracy w grupie.
9. Korzystanie z różnych źródeł informacji.
Prace związane z utworzeniem pracowni potrwają od stycznia do kwietnia. Wszystko będzie kosztować 56 883 zł. Wsparcie z WFOŚiGW wynosi 46 783 zł.
Agnieszka Zawodzińska
Zespł ds. Promocji