Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Poniedziałek 29 kwietnia 2024

Polska samorządem stoi, a samorząd urzędnikiem

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
7 + 9 =
Uroczystą akademią, uświetnioną referatem naukowym, występem artystycznym, filmem o powiecie i nagrodami dla zasłużonych osób samorządowcy gminy i miasta Bełchatowa oraz powiatu uczcili Dzień Samorządu Terytorialnego i 20-lecie powiatu bełchatowskiego. Wydarzenie miało podniosły charakter, ale jego atmosfera była serdeczna i rodzinna za sprawą sentymentalnych wspomnień i spotkań po latach.
główne1
W uroczystości, poprzedzonej nabożeństwem w intencji samorządowców w parafii farnej przy ul. Kościuszki, wzięło udział 250 osób. W sali teatralnej Gigantów Mocy w Bełchatowie spotkali się radni sześciu kadencji samorządu powiatowego, radni Rady Miasta Bełchatowa i gminy Bełchatów, starostowie, wójtowie, pracownicy urzędów, pracownicy jednostek samorządowych i administracji zespolonej, przedstawiciele największych w regionie przedsiębiorstw. 27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r., obchodzony jest Dzień Samorządu Terytorialnego. Obecny rok to także jubileusz dla powiatów, które wprowadziła reforma administracyjna kraju z 1998 roku, obowiązująca od 1 stycznia 1999 roku. Powiat bełchatowski i ponad 300 innych powiatów świętuje w tym roku 20-te urodziny. Z tej okazji gratulacje i kwiaty odebrała Dorota Pędziwiatr, starosta bełchatowski. Przekazali je m.in. poseł Dariusz Kubiak, Dariusz Rogut, dyrektor IPN w Łodzi, Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, Konrad Koc, wójt gminy Bełchatów, Andrzej Kopertowski, Sławomir Pabich i Maciej Kwapisz, reprezentujący PGE GiEK S.A.

W jubileuszowych życzeniach najczęściej powtarzały się słowa o stałym rozwoju powiatu i pomyślności jego mieszkańców. W swoim wystąpieniu starosta przedstawiła dobrą kondycję najważniejszych obszarów działania samorządu powiatu, zwracając uwagę na priorytety, takie jak gospodarka, bezpieczeństwo, zdrowie, pomoc społeczna, szkolnictwo czy ochrona środowiska. Informacje zilustrował kilkuminutowy film o powiecie.

Z okazji jubileuszu powiatu okolicznościowe statuetki przygotowano dla starostów pełniących urząd w poszczególnych kadencjach: Mariusza Kaczmarka (1998-2002), Jacka Zatorskiego (2002 – 2006, radny Rady Powiatu w Bełchatowie wszystkich kadencji), Jarosława Brózdy (2006 – 2010), Szczepana Chrzęsta (2010-2014) i Waldemara Wyczachowskiego (2014 – 2018) oraz radnych, sprawujących mandat przez cztery kadencje i dłużej: Renaty Skalskiej i Edwarda Olszewskiego. Pamiątkowe, eleganckie długopisy z grawerem otrzymały osoby, które w bełchatowskim starostwie pracują od 20 lat. Są to: Łucja Marusińska, Lidia Lewandowska, Danuta Błaszczyk, Emilia Walter, Renata Szubert, Aneta Grzywacz, Mirosława Wojciechowska, Halina Grabiszewska, Gabriela Mieszała-Wieczorek, Małgorzata Dembska, Jolanta Hejak, Małgorzata Piotrowska, Mariola Barańska, Elżbieta Świerk, Urszula Siedlecka, Anna Gabrych, Marzena Frączkowska, Alicja Gębarowska, Jan Wionczyk, Małgorzata Pełka, Katarzyna Zyrka, Danuta Srzednicka, Justyna Pasiek i Bogdan Czarnecki.


- Polska samorządem stoi, a samorząd stoi urzędnikiem – powiedział Jacek Zatorski, dziękując w imieniu wyróżnionych samorządowców. - Warto dbać o dobro tych pracowników, trzeba ich szkolić i poprawiać standardy ich pracy. Od ich wiedzy i umiejętności zależy bowiem jakość realizowanych zadań, wydawanych decyzji, sprawność funkcjonowania samorządu. Dlatego namawiam, by w tych ludzi inwestować.

Za służbę, wysiłek i pracę podziękował zebranym poseł Dariusz Kubiak. - Sam, mając doświadczenie samorządowe z trzech kadencji w samorządzie miejskim, wiem, że to bardzo cenny bagaż wiedzy, który powinien mieć każdy parlamentarzysta. Samorządowi nie są obce spory i dyskusje. Dzieje się to jednak po to, by wypracować coś dobrego dla ogółu. Pracownikom samorządowym życzę, by ich praca była jak najlepiej wynagradzana i by mieli poczucie docenienia – dodał.

Rys historyczny na temat samorządności w Polsce przedstawił Arkadiusz Kowalczyk, członek Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Bełchatowie. Kilkusetletnia historia kraju w kontekście sprawowania władzy przez różne gremia zwieńczona została jednym wnioskiem, iż polskie dzieje są wyjątkowe i winny być powodem do naszej dumy i podziwu świata.

Galę z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego uświetnił występ bełchatowskiego chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Zarówno hymn w jego wykonaniu, jak też utwór Ireny Santor „Powrócisz tu”, zaśpiewany przez panią Janeczkę Stępień, były poruszającymi chwilami uroczystości. Do wzruszających należały i te momenty, kiedy już po części oficjalnej akademii, w foyer Gigantów Mocy, przy torcie i szampanie, witali się z sobą radni, zwłaszcza ci z minionych kadencji. Serdeczne rozmowy i uściski, wspomnienia i wspólne zdjęcia z pewnością uczynią z tego spotkania wydarzenie wyjątkowe z należnym mu miejscem w pamięci.

Obchody dnia samorządu zorganizowały wspólnie starostwo i urzędy: miasta i gminy Bełchatów.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds.Promocji
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót