Wtorek 14 maja 2024

Polsko - litewskie wakacje

Zakończył się I turnus (07-16.07.2014 r.) obozu edukacyjnego pn. "My dla Was – obóz edukacyjny w Powiecie Bełchatowskim" realizowany z projektu współfinansowanego ze środków otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania "Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r."

W turnusie wzięło udział 29 dzieci polskich i polonijnych z Rejonu Solecznickiego na Litwie oraz 10 dzieci  z Domu Dziecka z Dąbrowy Rusieckiej i Ośrodka Interwencyjno-Socjalizacyjnego w Bełchatowie, w wieku 11-13 lat.

Projekt ma na celu integrację i poszerzanie kontaktów oraz pogłębianie swojej wiedzy o Polsce, a także doskonalenie języka polskiego w praktyce. Dlatego program obejmował szereg zajęć edukacyjnych, lekcji historii, warsztatów pobudzających samorozwój, zajęć ruchowych i sportowo-rekreacyjnych. Dzieci korzystały, nie tylko z atrakcji miejsca pobytu, czyli Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego "Wawrzkowizna", ale również zwiedzały Powiat Bełchatowski: taras widokowy KWB Bełchatów, Górę Kamieńsk, Solpark w Kleszczowie, Muzeum Regionalne, ekspozycję Giganty Mocy, Plac Narutowicza w Bełchatowie. Zorganizowana została także wycieczka do Warszawy, gdzie dzieci zwiedziły Pałac Kultury i Nauki, Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Plac Piłsudskiego, Łazienki Królewskie, Centrum Nauki "Kopernik". W przedostatnim dniu pobytu grupa zwiedziła Łódź: Muzeum Włókiennictwa, Willę Herbsta, Park Źródliska i Księży Młyn, Muzeum Kinematografii, Muzeum Historii Miasta Łodzi, Manufakturę.
Obecnie Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu organizuje przyjęcie II turnusu, który odbędzie się w dniach 04-13.08.2014 r. młodzieży w wieku 14-16 lat.

Małgorzata Nowak, Wydział Promocji i Rowzoju Powiatu