Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Wtorek 23 kwietnia 2024

Pomoc z nakrętek

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
3 + 3 =
Zobaczyć radość w oczach chorego dziecka i jego rodziców – bezcenne! A takie właśnie pozytywne emocje towarzyszyły uczestnikom podsumowania akcji zbiórki nakrętek „Zakręcona pomoc dla Amelki”, odbywającej się pod patronatem Waldemara Wyczachowskiego, starosty bełchatowskiego. W Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie, które koordynowało akcję, uroczyście przekazano profesjonalny pionizator dla Amelki i podziękowano najbardziej zaangażowanym uczestnikom.
glowne
- Mamy sukces, udało się zakupić pionizator dla Amelki! – oświadczył wyraźnie wzruszony Andrzej Jędrzejczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego. - Nakrętki zbierali mieszkańcy naszego powiatu, od maluchów, przez młodzież, aż do seniorów. Wszystkim dziękuję za pomoc i ogromne wsparcie. Wspólnie dokonaliśmy rzeczy niezwykłej i pomogliśmy choremu dziecku.

Dzięki mobilizacji i zaangażowaniu organizatorów i uczestników akcji, udało się zebrać ponad sześć ton nakrętek, czyli około trzech milionów sztuk nakrętek. Pieniądze ze sprzedaży nakrętek to około 5.000 złotych, plus zebrane podczas charytatywnego turnieju piłki nożnej 2.700 złotych oraz dofinansowanie Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie 3.200 złotych, pozwoliło zakupić profesjonalny sprzęt ortopedyczny dla dla cierpiącej na mózgowe porażenie spastyczne czterokończynowe i wodogłowie Amelki.

- Dziękujemy wszystkim za pomoc, która przyczyniła się do zakupu tego urządzenia – mówi Hubert Fronc, tata Amelki. - Dzięki niemu nasza córka będzie miała możliwość pionizowania, co pomaga w rehabiltacji. Ponadto to specjalistyczne siedzisko będzie pomocne w codziennym życiu, przy posiłkach, czy też innych zajęciach.

Z wygodnego i bezpiecznego „fotela” zadowolona była sama Amelka, która żywiołowo wyrażała swoją radość, dziękowała wszystkim za wsparcie, a nawet zaśpiewała piosenkę dla zgromadzonych. Przedstawiciele placówek, które podczas akcji zebrały największe ilości nakrętek, otrzymali specjalnego podziękowania.

Zbiórka dla Amelki to już druga edycja akcji koordynowana przez bełchatowskie Centrum Kształcenia Praktycznego. Wcześniej nakrętki zbierano dla Mateusza Więcława, w której łącznie zgromadzono 3213 kilogramów nakrętek. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży nakrętek zakupiono matę z hydromasażem i inhalacją, która jest potrzebna w codziennych ćwiczeniach i rehabilitacji. Natomiast obecnie ruszyła trzecia akcja zbiórki nakrętek, tym razem dla Patrycji Oszczyk. Patrycja jest również wychowanką Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bełchatowie. Ma 17 lat, uwielbia tańczyć, zbiera lalki Barbie i jak mówi jej mama Agnieszka, jest zawsze uśmiechnięta.

- Patrycja jest pogodna, nawet jak w szpitalu otrzymuje kroplówki, potrafi lekarzowi czy pielęgniarce podziękować za wkłucie – mówi Agnieszka Oszczyk. - Jest pozytywnym dzieckiem, swoim uśmiechem i podejściem do drugiego człowieka potrafi rozkruszyć nawet najbardziej zatwardziałe serce.

Patrycja cierpi na zanik mięśni, jest to uszkodzenie linii ośrodkowej mózgu, ma niedowład lewostronny, a cała jej rehabilitacja polega na ruchu. Jedną z metod jest jazda na rowerze, jednak dziecko nie posiada roweru stacjonarnego, którego mogłaby używać w domu podczas miesięcy zimowych. Dlatego obecna zbiórka nakrętek ma pomóc w sfinansowaniu zakupu takiego roweru.

- Akcja zbiórki nakrętek jest wspaniała, cieszę się że po raz trzeci pomagamy dziecku z naszego ośrodka – mówi Małgorzata Stemplewska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bełchatowie. - Patrycja jest wspaniałą nastolatką, jak najbardziej zasługuje na pomoc i wsparcie ludzi. Dodam, że mama Patrycji, z którą współpracujemy od lat, jest wyjątkową osobą, ogromnie wspiera chorą córkę, ale jednocześnie bardzo rzadko prosi o pomoc i to, że Patrycja została wybrana, było dla niej bardzo krępujące, ale i bardzo wzruszające.

Nakrętki można dostarczać do Centrum Kształcenia Praktycznego lub do bełchatowskiego starostwa.
Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy
Starostwo Powiatowe w Bełchatowie
← powrót