Wtorek 14 maja 2024

Pomysł na oryginalne i tanie ozdoby

W Gminnym Ośrodku Kultury w Ruścu realizowano projekt pn. „Warsztaty rękodzielnicze i konkurs – biżuteria i ozdoby z ekologicznych materiałów”, finansowany ze środków budżetowych Powiatu Bełchatowskiego i Gminy Rusiec. W ich efekcie powstały korale, bransoletki i broszki.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Ruścu realizowano "Warsztaty rękodzielnicze i konkurs – biżuteria i ozdoby z ekologicznych materiałów”, projekt finansowany przez budżet Powiatu Bełchatowskiego i Gminę Rusiec. Adresatami przedsięwzięcia były dzieci i młodzież z terenu gminy Rusiec, zainteresowane techniką robienia biżuterii i ozdób z materiałów ekologicznych. Zgłosiło się 21 osób, które -  zgodnie z regulaminem warsztatów rękodzielniczych i konkursu - zostały podzielone na dwie kategorie wiekowe:  uczniowie klas I-VI i uczniowie klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Na zajęciach warsztatowych zaprezentowane zostały narzędzia, materiały do wykonania biżuterii, pokazano przykłady naturalnych ozdób oraz rodzaje kamieni półszlachetnych, kupionych w ramach wsparcia finansowego ze Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. Uczestnicy zajęć tworzyli z materiałów ekologicznych biżuterię pod okiem członkiń „Stowarzyszenia Kobiet Kreatywnych” z Ruśca. Panie działają od lipca 2011 r. i tworzą biżuterię, różnego rodzaju ozdoby, kwiaty z bibuły, stroiki, prace szydełkowe. Hitem lata 2014 okazały się torby, ozdobione wełną czesankową. „Kobiety Kreatywne” uczestniczą w festynach organizowanych przez władze Gminy Rusiec, biorą udział w imprezach powiatowych, godnie reprezentują gminę również na imprezach wojewódzkich. Stoiska przygotowywane na ww. imprezy, na których prezentują rękodzieło, są kolorowe, estetyczne i z pomysłem. Zawsze budzą zachwyt i zainteresowanie oglądających.

W części konkursowej warsztatów każdy ich uczestnik wykonał tylko jedną pracę w dowolnej technice. Komisja konkursowa przyznała wszystkim uczestnikom rywalizacji wyróżnienia oraz dwa  pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zdobyły je: Oliwia Paw (kl. I-VI) i Agata Włodarczyk. Nagrodami były książki o tematyce przyrodniczej oraz drzewko. Gośćmi uczestniczącymi w rozstrzygnięciu konkursu byli Elżbieta Kudaj i Krzysztof Gajda – członkowie Zarządu Powiatu w Bełchatowie oraz Dariusz Woźniak, wójt Gminy Rusiec.

Przedsięwzięcie służyło popularyzacji treści ekologicznych i zagadnień z zakresu ochrony środowiska, a także aktywizacji mieszkańców gminy Rusiec, kształtowaniu ich postaw proekologicznych, podniesieniu świadomości ekologicznej mieszkańców, przekazaniu informacji na temat recyklingu i pokazaniu, jak można ponownie wykorzystać odpady i przekształcić je w biżuterię i ozdoby.

Wydział Ochrony Środowiska,

Rolnictwa i Leśnictwa