Poniedziałek 29 kwietnia 2024

Ponad 300 tysięcy zł dla stowarzyszeń

Zakończyło się zgłaszanie projektów do konkursu ofert na zadania publiczne, które będą realizowane przez organizacje pozarządowe w bieżącym roku. Do bełchatowskiego starostwa wpłynęło ponad osiemdziesiąt wniosków o przyznanie środków na wiele przedsięwzięć, z których będą mogli korzystać mieszkańcy.
glowne dotacje
W 2018 roku trafi do różnych stowarzyszeń  kwota 343 tys. zł. Tyle do podziału ma Zarząd Powiatu w Bełchatowie, który zleci organizacjom pozarządowym szereg zadań i wesprze je konkretnymi kwotami. Najwięcej, bo 203 tys. zł jest przeznaczone na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej, czyli, mówiąc krótko, sport (41 wniosków). Na inicjatywy służące kulturze, sztuce oraz ochronie dóbr kultury i dziedzictwa narodowego zaplanowano 55 tys. zł (16 wniosków). Kolejnym obszarem jest pomoc społeczna. 35 tys. zł pomoże rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, a także wyrównywać szanse tych rodzin (6 wniosków). Zadania w zakresie ochrony i promocji zdrowia zostaną dofinansowane kwotą 30 tys. zł (14 wniosków). Natomiast po 10 tys. zł trafi łącznie do tych podmiotów, których przedsięwzięcia będą służyć podtrzymywaniu tradycji narodowych oraz turystyce i krajoznawstwu (4 wniosków).

- Przekazywanie organizacjom pozarządowym środków na różnorodne inicjatywy, adresowane do społeczeństwa, sprawdza się od lat – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Warto zaznaczyć, że kwotę na dotacje udaje się z roku na rok zwiększać. Atutem naszych stowarzyszeń jest nierzadko wieloletnie doświadczenie w społecznej działalności, dobra znajomość potrzeb mieszkańców, a także kreatywność i chęć niesienia pomocy. Jak zawsze potrzeb jest więcej niż pieniędzy, które możemy przekazać. Podzielimy je mając na uwadze tegoroczne priorytety, zawarte w „Programie współpracy z organizacjami pozarządowymi”.

W roku 2016 dotacje wyniosły 319 065 zł, a w 2017 – 328 299 zł. O podziale środków każdorazowo decydują specjalnie powołane komisje, w których skład wchodzą także przedstawiciele stowarzyszeń. Posiedzenia komisji odbędą się najprawdopodobniej w lutym. Z beneficjentami  zostaną podpisane umowy, określające szczegółowe warunki wykorzystania i rozliczenia przekazanych pieniędzy.
Agnieszka Zawodzińska
Zespół ds.Promocji
glowne (jpg) 0.18mb (Pobrań: 91)
glowne dotacje (jpg) 0.10mb (Pobrań: 144)