Sobota 27 kwietnia 2024

Powiat wspiera kolejne inwestycje

Dwie dotacje, tzw. „zielone pieniądze” powędrują w kierunku Drużbic. W 2012 roku Powiat Bełchatowski wsparł inicjatywy pn: „Termomodernizacja budynku świetlicy wiejskiej w m. Drużbice – Kolonia” oraz „Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Drużbicach”. Zarezerwowano na ten cel łącznie do 100 tys zł, a kwoty dotacji, zgodnie z Regulaminem finansowania zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, stanowią odpowiednio do 60% wartości każdego z zadań.

W ramach realizacji dwóch powyższych inwestycji wykonano następujące prace:

1. docieplono ściany budynku metodą lekką-mokrą na łącznej powierzchni ok. 194 m2; docieplono stropodach budynku  na łącznej powierzchni ok. 176 m2 oraz wymieniono stolarkę okienną – 5 szt. i drzwiową – 2 szt.;

2. wykonano wykop wraz z osadzeniem oczyszczalni (montaż 3 zbiorników o pojemności 10 m3 każdy oraz pompowni ścieków surowych i pompowni ścieków oczyszczonych); wykop wraz z z wykonaniem drenażu rozsączającego (drenaż z rur sztywnych perforowanych o łącznej długości 240 m); wykonano podsypki i zasypki drenażu; przywrócono teren do stanu istniejącego, włączono ścieki i dokonano rozruchu.

Dzięki realizacji powyższych zadań zostanie osiągnięty planowany efekt ekologiczny, tj.

1. Zmniejszy się zapotrzebowanie na ciepło w okresie grzewczym. Ograniczenie poboru energii cieplnej spowoduje spadek zużycia surowców energetycznych potrzebnych do jej wytworzenia, przez co redukcji ulegnie ilość zanieczyszczeń powietrza atmosferycznego powstających w czasie eksploatacji źródła ciepła.

2. Poprawie ulegnie stan środowiska poprzez likwidację zbiorników bezodpływowych oraz redukcję stopnia zanieczyszczeń zawartych w ściekach, przez co wyeliminowane zostaną problemy odorowe.

Poza efektem ekologicznym, warto wspomnieć również o czynniku ekonomicznym i zaletach eksploatacyjnych. Prawidłowe wykonanie docieplenia wystarcza na kilkanaście lat bezobsługowego użytkowania, zabezpieczając budynek przed czynnikami atmosferycznymi, zapewniając komfort cieplny zarówno zimą, jak i latem. Z kolei zaletą przydomowych oczyszczalni ścieków są niskie koszty eksploatacji w ciągu roku, jak również brak elementów ruchomych, które wymagałyby stałego nadzoru i kontroli. Takie rozwiązania przyniosą z pewnością wymierne korzyści dla środowiska oraz oszczędności dla Gminy Drużbice.

Wydział OŚRiL