Poniedziałek 29 kwietnia 2024

Powiatowe dyktando wyłoniło mistrzów ortografii

Sylwia Madalińska z Bełchatowa i Włodzimierz Wypych z Pajęczna to mistrzowie ortografii i zwycięzcy I Dyktanda o Puchar Starosty Bełchatowskiego. Z trudnym tekstem o żółtej gżegżółce i Hieronimie Chryzostomie zmierzyło się prawie 50 osób

Blisko 50 osób pisało w auli II LO w Bełchatowie pierwsze powiatowe dyktando, walcząc o tytuł Mistrza Ortografii i Puchar Starosty Bełchatowskiego. Uczestnikami byli głównie seniorzy, słuchacze  uniwersytetów III wieku z Bełchatowa, Pajęczna, Piotrkowa, Łasku, Zelowa i Radomska. Kilkanaście osób wystartowało w kategorii open. Udział w konkursie traktowano raczej jako zabawę, ale pamiętając jednocześnie, że znajomość języka ojczystego to powinność każdego Polaka.

- Piszę to dyktando jako sprawdzian dla samej siebie. Dobrze, że ostatnie miejsce nie będzie podane, więc nie najem się wstydu, kiedy mi się nie powiedzie – żartowała 25-letnia Małgorzata Terlicka, anglista z wykształcenia.

Dyktando zapowiadało się z początku jako proste, ale problemy, głównie z interpunkcją oraz pisaniem wyrazów łącznie bądź oddzielnie, przesądziły o uznaniu tekstu przez uczestników, jako dość trudny.

"Żółta gżegżółka czyli kukułka zwyczajna przysiadła na framudze okiennej. Przekrzywiła małą główkę przyglądając się z zaangażowaniem mężczyźnie w pokoju. Ptasia sufrażystka. Hieronim podniósł wzrok na przybyłego intruza, który wdarł się w jego przestrzeń, nieproszony. To było wysoce niestosowne. Jaskrawe upierzenie ptaszyska przyprawiło go o irytację. Zastanowił się przez dłuższą chwilę nad swoją huśtawką emocjonalną. - Oj Hieronim Chryzostom! - zgromił się w duchu (...). Przymrużył nasamprzód oczy niedomagające, zmęczone przeszłotygodniowym opalaniem. Niezadługo będzie to robił kolejny raz. Ujrzał spacerującą, z parasolką w dłoni, pannę Pójdźkę, której przodkowie byli pseudo-Polakami. Rączka parasolki miała kształt zakrzywionego, papuziego dzioba. Ponad rączką zauważył od razu wyłupiaste ślepia kakadu. O zgrozo! - Hieronim ze wstrętem odwrócił twarz od widoku za oknem".

Dyktando najlepiej napisali Włodzimierz Wypych (seniorzy) i Sylwia Madalińska (kategoria open). Tytuły wicemistrzów ortografii zdobyli (I) Bogumiła Barańska-Cieślak i (II) Irena Janus (seniorzy) oraz (I) Rafał Lewandowski i (II) Barbara Hertel (open). W imieniu Waldemara Wyczachowskiego, starosty bełchatowskiego, puchary wręczyła Agnieszka Wasilewska, naczelnik wydziału edukacji w starostwie.

W czasie przerwy, kiedy teksty były sprawdzane, uczestnicy dyktanda wysłuchali wykładu dr-a Marka Perka o znaczeniu filozofii w życiu człowieka i walce ludzi starszych o godne dla siebie miejsce w społeczeństwie.  Zespół Super Stars z Uniwersytetu III Życia w Bełchatowie zaprezentował kilka układów tanecznych, a Ewa Smerecka z Łowicza recital piosenek własnych oraz m.in. Violetty Villas, Seweryna Krajewskiego, Gorana Bregovica.

I Dyktando o Puchar Starosty Bełchatowskiego, inicjatywę Zaocznych Szkół dla Dorosłych Cosinus, wsparli m.in. : Muzeum Regionalne w Bełchatowie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Polskie Towarzystwo Historyczne Koło w Bełchatowie, Uniwersytet III Wieku w Bełchatowie, Piotrkowie Trybunalskim i Pabianicach.

Agnieszka Zawodzińska

Zespół ds. Promocji