Środa 01 maja 2024

Powiatowy Zarząd Dróg w Bełchatowie podsumował „akcję zima”

Powiatowy Zarząd Dróg w Bełchatowie podsumował „akcję zima”, którą prowadziła służba interwencyjna w dwuzmianowym systemie pracy oraz przedstawił plany remontów i cząstkowych napraw dróg powiatowych.
pługopiaskarka
Od rozpoczęcia czynnej akcji zimowej, dwie pługopiaskarki, którymi dysponuje PZD w Bełchatowie, przejechały 10.198 kilometrów zwalczając śliskość zimową i odśnieżając drogi powiatowe, na których rozsypały 674 tony mieszanki piasku i soli. Dodatkowo, do odśnieżania dróg, ciągów pieszo – rowerowych i ścieżek rowerowych na terenie powiatu bełchatowskiego, używano dwa ciągniki z pługiem i posypywarką, które do tej pory zużyły 45 ton mieszanki mając za sobą 179 motogodzin pracy.

Zadania związane z zimowym utrzymaniem dróg na dwóch powiatowych drogach prowadziły podmioty zewnętrzne – Elektrownia Bełchatów na drodze 1902E Bełchatów – Nowy Janów – Kluki, a KWB Bełchatów na drodze 1917E Kamień – Chabielice.

Na drogach powiatowych w Gminie Rusiec dyżurny koordynator „akcji zima” zlecał interwencyjne odśnieżanie oraz posypywanie mieszanką Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Ruścu, który wykonał 154 godziny pracy na kwotę 54.740 zł.

Z kolei na terenie Miasta Zelów zadania związane z zimowym utrzymaniem dróg wykonywał podmiot zewnętrzny, który wykonał 80 godzin prac przy odśnieżaniu i posypywaniu dróg powiatowych na łączną sumę 45.869 zł.

Ubytki w nawierzchni jezdni dróg powiatowych zagrażające bezpieczeństwu są uzupełniane na bieżąco. Niedawno natomiast służba interwencyjna dokonała przeglądu maszyn i pojazdów znajdujących się na wyposażeniu obwodów drogowych, a na samochodzie ciężarowym zostało zamontowane urządzenie do transportu masy bitumicznej. Ponadto, PZD w Bełchatowie po podpisaniu umowy na zakup masy mineralno – asfaltowej z wykonawcą, niezwłocznie rozpoczął remonty cząstkowe dróg powiatowych masą na gorąco.

PZD w Bełchatowie przygotowuje się też do ogłoszenia przetargu na świadczenie usług w zakresie naprawy nawierzchni dróg powiatowych remonterem drogowym i po wyłonieniu wykonawcy, w okresie letnim, będą prowadzone remonty cząstkowe nawierzchni na drogach, których stan będzie tego wymagał.