Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Niedziela 28 kwietnia 2024

Pozdrowienia z Bawarii

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
9 + 5 =
Delegacja Powiatu Bełchatowskiego przebywała w dniach 4 - 7 października br. w partnerskim powiecie Berchtesgaden w Niemczech. Przygotowany przez gospodarzy program obfitował w wiele różnorodnych zagadnień, w szczególności dotyczących ochrony środowiska i ekologii, gospodarki leśnej, a także bezpieczeństwa.

Delegacja Powiatu Bełchatowskiego przebywała w dniach 4 - 7 października br. w partnerskim powiecie Berchtesgaden w Niemczech. W jej skład weszli radni Rady Powiatu w Bełchatowie na czele z Przewodniczącym RP Edwardem Olszewskim, przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Bełchatowie, KP Państwowej Straży Pożarnej, KP Policji, Powiatowego Urzędu Pracy i Nadleśnictwa Bełchatów. Przygotowany przez gospodarzy program obfitował w wiele różnorodnych zagadnień, w szczególności dotyczących ochrony środowiska i ekologii, gospodarki leśnej, a także bezpieczeństwa. Wśród miejsc, gdzie realizowano  poszczególne punkty  pobytu na terenie bawarskiego landu były m.in. Park Narodowy Berchtesgaden, Instytut Kształcenia Policjantów w Ainring, Inspektorat Policji w Urwies. Kierownicy wymienionych placówek przygotowali prezentacje dotyczące swojej działalności, po których następowała wymiana informacji o różnicach i podobieństwach w funkcjonowaniu analogicznych jednostek w  obu partnerskich regionach.

Na terenie Nationalpark Berchtesgaden polscy goście podziwiali piękne alpejskie krajobrazy, poznali charakterystyczne dla tej części Bawarii gatunki flory i fauny. Park został założony w 1978 roku, zajmuje powierzchnię 210 km kw., charakteryzują go strome zbocza górskie i gęste lasy. Ciekawym dla bełchatowskiej delegacji tematem okazały się informacje o prowadzonej na terenie parku gospodarce leśnej, która – inaczej niż u nas – nie jest nastawiona na produkcję drewna w celach komercyjnych. Sporym utrudnieniem jest dla tej działalności brak możliwości najbardziej popularnego – samochodowego transportu drewna z uwagi m.in. na ukształtowanie terenu. Transport przy użyciu helikoptera jest z kolei bardzo kosztowny.

Zasadniczą ideą towarzyszącą funkcjonowaniu parku jest możliwie najmniejsza ingerencja w środowisko naturalne. Między innymi dlatego pozwala się drzewom w sposób naturalny kończyć żywotność i ustępować miejsca nowemu drzewostanowi. Duże środki są przeznaczane na tworzenie i utrzymanie szlaków dla turystów odwiedzających Park Berchtesgaden. Są tutaj dziesiątki kilometrów ścieżek dla rowerzystów oraz dla pieszych.

W wielu miejscach stworzono specjalne punkty z możliwością obserwowania zwierząt w ich naturalnym środowisku. W parku można nawet wędkować w ściśle określonych punktach. Oferuje się ponadto organizowanie specjalnych wycieczek dla grup pod kątem ściśle interesującej je tematyki. Podczas wakacji przygotowywana jest osobna oferta edukacyjna dla najmłodszych oraz całych rodzin bogata w zabawy i gry o tematyce ekologicznej, geograficznej i biologicznej.

Wiele ciekawych informacji dostarczyła wizyta delegacji Powiatu Bełchatowskiego w Instytucie Kształcenia Policjantów w Ainring, w którym kwalifikacje zdobywa jedna trzecia bawarskich funkcjonariuszy, a następnie  zwiedzanie jednego z inspektoratów policji. Gościom zaprezentowano strukturę organizacyjną placówek, zakres i metody działania, najważniejsze osiągnięcia i spektakularne sukcesy.

Gościnność władz regionu Berchtesgadener Land wyraziła się także poprzez przygotowanie dla bełchatowskiej delegacji dodatkowych atrakcji, takich jak m.in. udział w koncercie Bad Reichenhaller Philharmonie, prezentacja  folklorystycznych obyczajów podczas tzw. bawarskiego wieczoru, zwiedzanie wystawy dokumentującej zbrodniczą działalność Hitlera, spacer po Bad Reichenhall i Salzburgu.

Podczas oficjalnego spotkania ze starostą Georgiem Grabnerem rozmawiano o przyszłorocznych planach w ramach partnerstwa regionów. Zarówno starosta, jak też Stefan Wieneke, przewodniczący Europa - Union w okręgu Berchtesgadener Land, organizacji aktywnie uczestniczącej w realizacji współpracy, zgodnie podkreślali istotne znaczenie wzajemnych kontaktów, które odbywają się na wielu płaszczyznach z korzyścią dla  mieszkańców. Stałym punktem realizowanym cyklicznie jest wymiana  młodzieży (maj, wrzesień) i to zadanie znajdzie się również w kolejnym roku współpracy. Niemiecki land organizuje na swoim terenie Dzień Europy, na który delegacja Powiatu Bełchatowskiego została także zaproszona. Z naszej strony pojawił się zaś pomysł, by na terenie partnerskiego regionu zorganizować w przyszłym roku szkolenie dla samorządowców z zakresu edukacji ekologicznej. Prace nad dokładnym programem partnerstwa w 2013 roku ruszą niebawem w obu starostwach.

Z pewnością pojawi się w nich także element zaznaczenia i uczczenia jubileuszowego czasu trwania współpracy. W przyszłym roku minie bowiem 10 lat, odkąd nasze regiony podjęły się realizacji zadań służących wzajemnej przyjaźni, poznaniu i wymianie doświadczeń.

 

Podczas uroczystego pożegnalnego obiadu Edward Olszewski w imieniu bełchatowskiej delegacji złożył na ręce starosty Georga Grabnera serdeczne podziękowania za gościnność, bogaty program pobytu i osobiste zaangażowanie w jego realizację przedstawicieli samorządu Berchtesgadener Land, tj. Marii Enderle i Andreasa Bratzdruma oraz Stefana Wieneke.   


Agnieszka Zawodzińska, Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu

← powrót