Niedziela 28 kwietnia 2024

Praktyka dla uczniów, pomoc dla działkowców

Uczniowie klas budowlanych z Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie pomagają osobom potrzebującym, niepełnosprawnym i starszym w ramach zajęć praktycznych. Obecnie rozbudowują świetlicę spotkań działkowiczów w Rodzinnym Ogródku Działkowym „Poziomka” w Bełchatowie

- Jestem pod wrażeniem skali prac, jakie przeprowadzili uczniowie CKP-u – mówi Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. - Widziałem już prace cekapowskich brygad remontowych w komendzie powiatowej policji, gdzie malowali korytarze, ale praca włożona w rozbudowę świetlicy jest imponująca. Stawiamy na szkolnictwo zawodowe, chcemy żeby młodzież uczyła się zawodu również bezpośrednio na budowach, czy w zakładach pracy, a przy okazji pomagała mieszkańcom. Myślę, że praktyka na prawdziwej budowie to najlepsza szkoła, okazja do spotkania się z zadaniami, jakie będą stały przed nimi w przyszłości.

Historia cekapowskich brygad remontowych zaczęła się od spontanicznej akcji przebudowy chodnika dojazdowego dla niepełnosprawnego bełchatowianina, która spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Dlatego dyrekcja CKP wyszła naprzeciw potrzebom osób w podobnej sytuacji. Uczniowie mają na koncie już prawie dwadzieścia podobnych zadań. Remontowali m.in. salę gimnastyczną i pokoje w domu dziecka, naprawiali taras i kładli płytki w szkole, malowali korytarze w komendzie policji.

- Pomysł brygad i pracy w „terenie” okazał się trafiony, co pokazały egzaminy kwalifikacyjne, które uczniowie klas budowlanych zdali w stu procentach – mówi Andrzej Jędrzejczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Bełchatowie. - Kontynuujemy naszą misję, w październiku będziemy malować część kryminalną komendy policji. Wszędzie gdzie pracujemy słyszymy miłe słowa, to pomaga również w wychowaniu młodzieży, a zajęcia praktyczne w „realu” to dobry system szkolenia.

Z pracy uczniów zadowoleni są oczywiście działkowcy.

- Taka pomoc jest potrzebna, nie mamy funduszy na wynajem ekipy remontowej, serdecznie dziękujemy – mówi mówi Danuta Mielczarek, prezes ROD „Poziomka”. - Nasz ogród istnieje od 53 lat, mamy 210 działek i 295 członków. Świetlica służy nam do zebrań, spotkań i imprez integracyjnych. W dobudowanej części znajdzie miejsce część sanitarna - dodaje.

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy