Poniedziałek 29 kwietnia 2024

Prezenty dla strażaków z Łękawy

Samorząd Powiatu Bełchatowskiego pokrył koszty doposażenia średniego samochodu pożarniczego  należącego do Ochotniczej Straży Pożarnej w Łękawie. Za 18,5 tys. zł kupiono agregat prądotwórczy oraz motopompę.

Samorząd Powiatu Bełchatowskiego pokrył koszty doposażenia średniego samochodu pożarniczego  należącego do Ochotniczej Straży Pożarnej w Łękawie. Za 18,5 tys. zł  kupiono agregat prądotwórczy oraz motopompę.

- Dofinansowanie działalności OSP służy także ochronie środowiska. Jakość efektów ekologicznych, będących skutkiem pracy strażaków, jest nie do przecenienia - mówi Jolanta Pawlikowska, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w bełchatowskim starostwie.- Sytuacja finansowa jednostek OSP przeważnie nie pozwala na kosztowne zakupy drogiego i nowoczesnego sprzętu. Budżet Powiatu Bełchatowskiego jest co roku planowany tak, by zabezpieczać pieniądze na m.in. zakupy samochodów ratowniczo – gaśniczych i specjalistycznego sprzętu właśnie dla strażaków, zarówno zawodowych, jak i ochotników.

Krzysztof Gajda, członek Zarządu Powiatu, obecny podczas oględzin nowego nabytku, pogratulował przedstawicielom jednostki udanych zakupów i potwierdził celowość przyznanej pomocy finansowej:

- Strażacy, by móc sprawnie i fachowo nieść pomoc potrzebują sprawnego i fachowego wyposażenia. Są to drogie rzeczy, więc pomagamy jednostkom OSP w miarę możliwości finansowych powiatu. W tym roku przekażemy im łącznie około półtora miliona złotych.

OSP w Łekawie skorzystała z tzw. zielonej dotacji po raz pierwszy. W ubiegłym roku jednostka świętowała jubileusz 90-lecia powstania. Pierwszym komendantem był Ignacy Białek. W pierwszych latach działalności ochotnicy używali  beczkowozów z konnym zaprzęgiem. Dziś jest to historia, a strażacy z Łękawy patrzą odważnie w nowoczesną przyszłość.

WOŚRiL