Wtorek 30 kwietnia 2024

Przyjaźń jak bukiet, czyli po niemiecku der Strauß

„Jesteśmy tutaj znowu i przynosimy pozdrowienia z Bad Reichenahall, gdzie zawiązała się nasza przyjaźń” – te słowa towarzyszyły wizycie w naszym powiecie niemieckiej młodzieży z partnerskiego regionu Berchtesgaden. Kilkanaście uczennic z żeńskiej szkoły w Bad Reichenahall mieszkało przez kilka dni w domach bełchatowian.

„Mit Freude sind wir wieder hier, und frohe Grüße bringen wir
aus Bad Reichenahall – dem Berchtesgaden Land,
dort knüpfte man das Freundschaftsband”

„Jesteśmy tutaj znowu i przynosimy pozdrowienia z Bad Reichenahall, gdzie zawiązała się nasza przyjaźń” – takie motto towarzyszyło wizycie w naszym powiecie niemieckiej młodzieży z partnerskiego regionu Berchtesgaden. Kilkanaście uczennic z żeńskiej szkoły w Bad Reichenahall mieszkało przez kilka dni w domach bełchatowskich rodzin, a dokładniej u uczniów szkól ponadgimnazjalnych, którzy w maju tego roku uczestniczyli w wyjeździe do Niemiec. Blisko dziesięcioletnia współpraca naszych regionów jest realizowana poprzez m.in. organizację wymiany młodzieży czy wyjazdów grup zawodowych aranżowanych i finansowanych przez samorząd Powiatu Bełchatowskiego. Nasz powiat jest jedynym polskim  regionem, z którym wspólpracuje bawarski land. Po stronie niemieckiej patronują temu partnerstwu władze samorządowe Berchtesgaden i organizacja Europa – Union. Członkowie E-U na czele z nowo wybranym przewodniczącym Stefanem Wieneke, również uczestniczyli we wrześniowej gościnie. Witając delegację starosta Szczepan Chrzęst życzył nie tylko udanego, pełnego niezapomnianych wrażeń pobytu w powiecie bełchatowskim, ale także nowych przyjaźni i znajomości, nowej wiedzy o Polsce, nowych umiejętności językowych.

W trakcie pobytu niemiecka młodzież zobaczyła wiele miejsc, nie tylko w samym Bełchatowie. Na wycieczce do Łodzi zwiedzano zespół fabryk włókienniczych Księży Młyn, Muzeum Fabryki i palmiarnię, robiono zakupy w Manufakturze.

Z kolei w Zelowie podziwiano obserwatorium astronomiczne. Młodzież była także w bełchatowskim Muzeum Regionalnym, a w liceum im. Broniewskiego uczestniczyła w zajęciach lekcyjnych. Nie lada atrakcją pobytu w naszym regionie była także oferta sportowa-rekreacyjna kleszczowskiego Solparku. Goście grali w kręgle, pływali w basenach i testowali urządzenia siłowni.  Nie mogło także zabraknąć podziwiania z tarasu widokowego „księżycowego krajobrazu” wyrobiska kopalni węgla brunatnego. Pamiątkowym zdjęciom nie było końca.

Dorośli członkowie delegacji przyjęli zaś zaproszenie wicestarosty Marka Jasińskiego i przewodniczącego Rady Powiatu -  Edwarda Olszewskiego na ligowy mecz GKS-u Bełchatów z poznańską drużyną. Młodzież korzystała także z indywidualnych propozycji spędzenia czasu przygotowanych dla niej przez rodziny gospodarzy. Były to np. spacery w centrum miasta, poczęstunek w kawiarni, grillowanie w ogrodzie czy nawet udział w nabożeństwie w kościele.

- Moja niemiecka koleżanka była bardzo zdziwiona widokiem wielu ludzi na mszy oraz ich eleganckim wyglądem – opowiada Aleksandra Janowska z II LO. - Przyznała, że czuła się lekko nieswojo będąc w dżinsach i kolorowej koszulce. Dodała, że w Niemczech nie spotyka się tylu osób w kościele.

Podczas pożegnalnej kolacji w podbełchatowskim gospodarstwie rekreacyjno – wypoczynkowym  goście dziękowali za gościnę, serdeczność i bardzo ciekawy program pobytu. Wymieniono wiele miejsc, które zrobiły na nich największe wrażenie i których wspomnienie zostanie na długi czas.

- Najważniejsze są jednak więzy i relacje międzyludzkie, które zawiązują się dzięki takim przedsięwzięciom – powiedział Krzysztof Gajda, członek Zarządu Powiatu. - Z naszej strony, jako władz powiatu, będą podejmowane wszelkie działania sprzyjające tej współpracy, by przynosiła ona także wzajemne korzyści. Myślę, że w te nikt już nie wątpi. Wszak obalamy stereotypy, poznajemy inne kultury, uczymy się języków obcych, zyskujemy nowych przyjaciół.

Miłym akcentem była recytacja wiersza własnego autorstwa w wykonaniu Waltera Sorarufa, mówiącego metaforycznie o naszym partnerstwie jako bukiecie różnorodnych kwiatów, poszukiwaniu coraz to nowych relacji i korzyści z uczestnictwa w tym związku, potrzebie rozwoju i umacniania wspólnoty będącej sposobem na walkę z obecnym kryzysem. K. Gajda i Agnieszka First, Naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu odpowiadającego za współpracę międzynarodową wręczyli gościom drobne upominki. Na ręce S. Wieneke przekazano zaś gratulacje w związku z niedawnym objęciem przez niego funkcji przewodniczącego w Europa – Union Oddział Berchtesgadener Land.

- Jestem w Bełchatowie kolejny raz, wcześniej jako uczeń, teraz w nowej roli, jednak moja radość czerpana ze spotkań z tutejszymi mieszkańcami jest wciąż taka sama, niesłabnąca – powiedział Stefan Wieneke. - Serdecznie dziękuję za zaproszenie i gościnność. Obiecuję, że moje zaangażowanie w rozwój tej współpracy także nie osłabnie.

* * *

Starosta Bełchatowski -  Szczepan Chrzęst dziękuje rodzinom uczniów z ZSP nr 4, ZSP nr 3, I LO i II LO, które przyjęły do swoich domów niemiecką młodzież oraz dyrekcji Muzeum Regionalnego w Bełchatowie, ZSO w Zelowie i I LO w Bełchatowie za pomoc w zrealizowaniu programu wizyty. Specjalne podziękowania skierowane są także do nauczycieli pełniących rolę tłumaczy.

* * *

We wrześniu gościć będziemy w powiecie jeszcze jedną grupę, tym razem niemieckich samorządowców. W programie dwudniowego pobytu przewidziane jest zwiedzanie najbliższej okolicy oraz udział w Święcie Pieczonego Ziemniaka organizowanym przez lokalne stowarzyszenie.

Agnieszka Zawodzińska, Wydział Promocji i Rozwoju Powiatu