Czwartek 09 maja 2024

Recytowali i śpiewali Kaczmarskiego

Pamięci i twórczości Jacka Kaczmarskiego poświęcone były dwa konkursy, recytatorski i wokalny, zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 12 w Bełchatowie. Ich wspólne motto to jednocześnie refren jednego z najbardziej znanych utworów barda Solidarności „A mury runą ...”. Przedsięwzięcie, objęte patronatem starosty Doroty Pędziwiatr, adresowane było do uczniów klas VII i VIII podstawówek z terenu powiatu.
glowne
Zarówno Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Jacka Kaczmarskiego, jak też Powiatowy Konkurs Poezji Śpiewanej Jacka Kaczmarskiego odbyły się już po raz drugi w historii. Ich celem jest popularyzowanie twórczości barda „Solidarności”, rozbudzanie wrażliwości i kreatywności młodzieży. To także lekcja historii dla tych uczniów, którzy zechcą zgłębić treści zawarte w tekstach Kaczmarskiego i okoliczności, w jakich one powstawały. Jacek Kaczmarski, poeta, prozaik, kompozytor kojarzony jest przede wszystkim z ruchem antykomunistycznym i etosem Solidarności. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów w każdej z rywalizacji decydując o następującej klasyfikacji:

- konkurs recytatorski:
I miejsce - Aleksandra Gawin ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Bełchatowie
II miejsce – Jan Olczyk ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bełchatowie
III miejsce – Anna Kaczmarek ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Bełchatowie
Wyróżnienie – Malwina Pawlak z SZSO nr 2 w Bełchatowie

- konkurs poezji śpiewanej:
I miejsce ex aequo – Oliwia Czerwińska ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Bełchatowie, Zuzanna Rychlik ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Bełchatowie
II miejsce – Amelia Przyłucka ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bełchatowie
III miejsce – Amelia Blada ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bełchatowie