Komunikat
  • Przypominamy, że od 1 lutego 2023 r. obowiązują krótsze dyżury Starostwa Powiatowego w Bełchatowie. We wtorki zarówno urząd jak i kasa czynne są do godz. 17. ∗
Środa 22 maja 2024

Regiony partnerskie zachęcały do współpracy bełchatowskie firmy

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 8 =
O potencjale gospodarczym, jak też doświadczeniach w rozwoju biznesu opowiedzieli uczestnikom drugiego dnia bełchatowskiego forum gospodarczego  przedstawiciele powiatów partnerskich z Litwy, Ukrainy, Niemiec oraz regionów w Polsce.

Delegacje powiatów partnerskich przygotowały prezentacje dotyczące potencjału gospodarczego, najlepiej rozwiniętych branż, jak też najczęstszych problemów, z którymi borykają się przedsiębiorcy. Szczególnie interesujące było wystąpienie Ryszarda Kapusty, prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Stalowej Woli, w którym mówił o transformacji gospodarczej przemysłu w powiecie stalowowolskim po roku 1990, która dotknęła także największe przedsiębiorstwo, tj.  Kombinat Przemysłowy Huta Stalowa Wola z osiemnastotysięczną załogą. Skutkiem wdrażania procesów restrukturyzacji gospodarczej w KP HSW był spadek zatrudnienia oraz powstanie nowych podmiotów gospodarczych w oparciu o infrastrukturę huty. Utworzono także strefę ekonomiczną korzystając z pomocy rządowej. Działająca od roku 1998 Regionalna Izba Gospodarcza w Stalowej Woli podejmuje szereg inicjatyw skierowanych do lokalnego biznesu, od organizacji targów poprzez szkolenia, konferencje i usługi doradcze. Popularnością cieszą się projekty pożyczkowe. Do przedsiębiorców trafiło w latach 1998 – 2015 blisko 65 mln zł w myśl popularyzowanej przez RIG zasady: zmień zwyczaj, pożyczaj.

 

Innym podmiotem ze Stalowej Woli o bogatym doświadczeniu we wspieraniu rozwoju regionu jest Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców. Informacje przedstawił Antoni Kłosowski, starszy cechu. To jedna z najstarszych jednostek samorządu gospodarczego w regionie, zrzesza ponad 150 podmiotów rzemieślniczych i handlowych. Cech aktywnie pomaga przedsiębiorcom w sprawach ekonomicznych, prawnych, ubezpieczeniowych i szkoleniowych, prowadzi przychodnię medycyny pracy,  organizuje praktyki dla uczniów i prowadzi szkołę zawodową za zgodą podkarpackiego kuratorium.

Dobry klimat dla biznesu nad polskim morzem przedstawił Mirosław Kamiński, prezes Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. W jego tworzeniu pomagają takie podmioty jak PARR,  Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna czy Słupski Inkubator Technologiczny. Najpopularniejszymi branżami w słupskiem są przetwórstwo drzewne, tworzyw sztucznych, spożywcze, branża metalowa, w tym dla przemysłu morskiego, motoryzacyjna (w tym produkcja szyb i części samochodowych) oraz usługi transportowe, logistyczne i składowe, np. chłodnie. Z kolei Kętrzyn, zaprezentowany przez Krzysztofa Krupienika, dyrektora Powiatowego Centrum Sportu, Turystyki i Rekreacji podkreślił „mazurski” potencjał regionu, idealny dla działalności rekreacyjno-turystycznej. Jako przykład  wspierania przedsiębiorców podał forum gospodarcze dla lokalnych firm, w ramach którego odbywa się też współpraca z samorządem.
 

Do inwestowania na Litwie zachęcał Zdzisław Palewicz, mer rejonu solecznickiego, zwracając uwagę na dobre położenie geograficzne, rozwiniętą infrastrukturę dróg oraz środowisko multikulturowe. Obecnie w rejonie solecznickim działają 453 podmioty gospodarcze, blisko połowa to małe firmy. Liczba firm regularnie wzrasta, jednak w bardzo umiarkowanym tempie. Pod względem rodzajów działalności gospodarczej najpopularniejsze gałęzie przemysłu to rybołówstwo, hodowla zwierząt, produkcja soków, wyroby z włókna szklanego, obróbka drewna, produkcja kosmetyków i chemii gospodarczej oraz wyrobów tekstylnych. Wiele firm współpracuje z krajami zachodnimi.

Z kolei w rejonie żółkiewskim na Ukrainie ponad jedna trzecia przemysłu należy do produkcji napojów bezalkoholowych, jedna czwarta do metalurgii i produkcji maszyn. Duże znaczenie ma także przetwórstwo drzewne. Jako przykładowy zakład  zaprezentowano gospodarstwo leśne, w którym pracuje 169 osób i średnio zarabia się 5530 UAH (885 zł).  Nadija Szczur, starosta rejonu, zachęcała do inwestowania na Ukrainie z uwagi na dużą liczebność wolnych terenów.

 

Swoją gospodarką pochwalili się również Niemcy. W imieniu bawarskiego Berchtesgadener Land wystąpił dr Thomas Birner, szef  spółki WGL – BGL. Powiat słynie m.in. z kurortu zdrowotnego w Bad Reichenhall oraz alpejskiego parku narodowego jako miejsca wypoczynku i zimowych sportów, turystyki i rekreacji, produkcji soli czy materiałów elektronicznych. WFG-BGL, której jedynym właścicielem jest samorząd powiatu Berchtesgaden pomaga firmom w formalnościach, pośredniczy w nawiązywaniu i budowaniu kontaktów biznesowych, przygotowuje dla przedsiębiorców propozycje szkoleń, podpowiada pomysły na zdobywanie nowych kwalifikacji, pomaga przy wyborze miejsca na daną działalność gospodarczą, pełni funkcję łącznika między biznesem i samorządem, starostwem i innymi urzędami.

 

FOTORELACJA FORUM W GALERIACH


 

Zespół ds. Promocji

Starostwo Powiatowe w Bełchatowie

← powrót