Poniedziałek 29 kwietnia 2024

Rekordzista Europy biega w Bełchatowie

O tym, że nasi lekkoatleci mogą osiągać sukcesy świadczy przykład Michała Stawickiego z Bełchatowa, który jako przewodnik w parze z Joanną Mazur z Tarnowa, wygrał bieg na 200 metrów na Mistrzostwach Europy IPC.  Oboje pobili rekord  Mistrzostw Europy z czasem 26,73 sekund.

Niewidoma Joanna Mazur i Michał Stawicki, jako przewodnik, wychowanek Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego, wygrali bieg na 200 metrów na Mistrzostwach Europy IPC w Lekkiej Atletyce, które od 11 do 16 czerwca odbywały się we włoskim Grosseto. Para ustanowiła nowy rekord Mistrzostw Europy, z czasem 26,73 sekund. Na powiatowym bełchatowskim stadionie lekkoatletycznym spotkali się ze sportowcem dziennikarze i Grzegorz Gryczka, pełniący obowiązki wicestarosty.

- Walka na mistrzostwach odbywała się nie tylko o medale, ale również o przepustki do Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro – mówi Michał Stawicki. - W najbliższym czasie okaże się, czy wraz z Joasią wystartujemy na paraolimpiadzie w Rio, ale wiele wskazuje, że nam się to uda. Cieszę się z wyróżnienia od władz powiatu, miło, że zostałem zauważony. Cieszę się także, że nasz powiat ma tak wspaniały stadion. Ja trenowałem tutaj jeszcze w dużo gorszych warunkach.

Tarnowska sprinterka Joanna Mazur oraz jej przewodnik bełchatowianin Michał Stawicki, wystartowali ponadto w biegach na 400 i 100 metrów. Dystans 400 metrów okazał się dla nich   pechowy. Nasi zawodnicy zostali zdyskwalifikowani po tym, jak biegnąc na prowadzeniu ze znaczną przewagą i w znakomitym czasie, na prostej startowej rozłączyli się, zgubili rytm i koordynację biegu. To spowodowało, że Asia wbiegła na tor sąsiedni. Dystans 100 metrów Mazur i Stawicki pokonali w czasie 13,14 sek., co dało im drugie miejsce i tytuł Wicemistrzów Europy, a do złota zabrakło zaledwie 0,06 sekundy.

- To budujące, że zawodnik z Bełchatowa osiąga tak znaczne sukcesy – mówi Grzegorz Gryczka, pełniący obowiązki wicestarosty. - Podziwiam Michała także za wspaniałą postawę, gdyż bieganie z osobą niewidzącą to ogromne wyzwanie i odpowiedzialność, ale także doskonały przykład zgrania, zrozumienia i hartu ducha.

Mistrzostwa Europy w Grosseto zapiszą się w historii lekkiej atletyki zawodników niepełnosprawnych. Polscy zawodnicy wywalczyli podczas tych zawodów największą w historii liczbę 50 medali, na którą złożyły się 22 złote, 11 srebrnych i 17 brązowych. To pozwoliło zająć, najwyższe w historii, trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej mistrzostw.

Krzysztof Borowski

Rzecznik prasowy