Sobota 27 kwietnia 2024

Remont basenu

Od 1 sierpnia z powodu remontu nieczynny jest basen przy ulicy Czaplinieckiej, wchodzący w skład Powiatowego Centrum Sportu. Według planów remont potrwa do września tego roku.

- Obecny remont basenu dotyczy tzw. podbasenia, czyli instalacji znajdujących się pod niecką basenową – wyjaśnia Anita Muszyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Sportu. - Przede wszystkim przebudujemy instalację uzdatniania wody, co pozwoli nam oszczędzać wodę, energię elektryczną i środki chemiczne do uzdatniania. Dzięki temu możemy spodziewać się oszczędności do 100 tysięcy złotych w skali roku.

W ramach modernizacji zbudowany zostanie zbiornik przelewowy oraz wymienione zostaną pompy basenowe. Dotychczasowy system obiegu wody nie był wydajny i generował straty wody. Ponadto wymienionych zostanie sześć zaworów spustowych w instalacji filtrowania wody basenowej. Zmodernizowana zostanie także tablica elektryczna sterująca pracą pomp i wentylatorów na hali basenu. Istniejąca przestarzała instalacja nie zapewnia pracy tych urządzeń w trybie automatycznym, co w przypadku braku zasilania powoduje pogorszenie parametrów wody w basenie. Zakupione zostanie urządzenie do uzdatniania, niezbędne do utrzymania prawidłowego składu chemicznego wody i równowagi bakteriologicznej w wodzie basenowej. Naprawione będą też sprężarki powietrza, odpowiedzialne za prawidłowe czyszczenie filtrów żwirowych i ozonowanie wody basenowej.

Łączny koszt tegorocznego remontu to prawie 200 tysięcy złotych. W 2010 roku basen został poddany remontowi, który kosztował starostwo ponad 827 tysięcy złotych. Remont objął modernizację sali basenu oraz zaplecza sanitarnego. Sala basenowa otrzymała nowe płytki na ścianach, fugi w płytkach basenowych zostały odnowione, powstały nowe posadzki, odnowione zostały trybuny. Z kolei w części zaplecza wszystkie pomieszczenia zostały poddane gruntownej przebudowie, począwszy od wymiany przewodów elektrycznych, poprzez nowe glazury, aż po wymianę drzwi. Ponadto wymienione zostały wszystkie okna w sali basenowej.

- Dzięki remontowi i wymianie starych urządzeń będziemy ponosić mniejsze koszty utrzymania obiektu, jednocześnie jeszcze bardziej polepszymy jakość wody w basenie, którą mamy najcieplejszą w regionie – mówi Anita Muszyńska. - Zależy nam aby coraz więcej mieszkańców korzystało z naszych obiektów, stąd inwestycje w poprawę ich stanu.

Krzysztof Borowski