Poniedziałek 29 kwietnia 2024

ROD "Zdrowie" w Zelowie - bardziej przyjazny środowisku

Rodzinny Ogród Działkowy „Zdrowie” w Zelowie wykonał modernizację ujęcia wodnego korzystając z pomocy finansowej samorządu Powiatu Bełchatowskiego. Dotacja wyniosła 9 000 zł (co stanowi odpowiednio do 60% wartości zadania).  Działkowcy kupili hydrofor o pojemności 5000 litrów, wymienili pompę głębinową o wydajności 365 l/min. oraz zamontowali urządzenia sterownicze.

- Zasadniczym celem tej modernizacji jest zlikwidowanie strat wody w urządzeniach wodociągowych oraz poprawa bezpieczeństwa obsługi ujęcia wodnego. Istotny jest także efekt ekologiczny, który warunkuje przyznanie dotacji – mówi Jolanta Pawlikowska, Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa w bełchatowskim starostwie. - W ROD „Zdrowie” działkowcy zyskali lepszy dostęp do wody, którą wykorzystują do podlewania swoich ogródków. Dzięki temu plony również powinny być wydajniejsze. Krótko mówiąc, cały system  nawadniania ogrodu będzie sprawny i efektywny.

Warto wspomnieć, iż w celu prawidłowego funkcjonowania gospodarki wodno-ściekowej powinno się wybrać odpowiedni zestaw hydroforowy. Zadaniem hydroforu jest dostarczenie i utrzymanie właściwego ciśnienia wody w instalacji wodociągowej. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę pojemność zbiornika oraz zapotrzebowanie na wodę, które zależy od liczby i rodzaju podłączonych odbiorników.

Monika Zaręba, WOŚRiL