Czwartek 09 maja 2024

Salwy i honory dla obrońców Gór Borowskich

Na Górach Borowskich odbyła się uroczystość upamiętniająca wydarzenia września 1939 roku. Odprawiono mszę świętą, odbył się apel poległych. W uroczystości uczestniczył Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz

Obrona Gór Borowskich we wrześniu 1939 roku nazywana jest przez historyków Polskimi Termopilami. Honor obrońcom złożono podczas  uroczystości, które odbyły się 4 września. Odprawiono mszę świętą, odbył się apel poległych, liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów. W uroczystości uczestniczył Antoni Macierewicz, Minister Obrony Narodowej.

- Dziękuję, że jak zawsze, jak co roku jesteście tutaj by czcić pamięć polskich żołnierzy, przypominając, że polskość jest najbardziej zakorzeniona w środku Polski- mówił Antoni Macierewicz. - Jest dla mnie najwyższym zaszczytem, że mogłem objąć uroczystość patronatem honorowym. We wrześniu jak Polska długa i szeroka odbywają się uroczystości przypominające polskich bohaterów, którzy nie szczędząc sił i krwi stanęli w obronie Rzeczypospolitej. Polska była jedynym państwem, a Polacy jedynym narodem, który odpowiedział „nie” na wszelkie propozycje kolaboracji, na wszelkie propozycje sprzymierzenia się, czy to z Niemcami, czy z Sowietami. Sześć milionów obywateli Poslki i ruina dużej części kraju była ceną za to bohaterstwo, ale gdyby nie ono, nie byłoby dziś Polski niepodległej na mapie świata.

W uroczystościach uczestniczyła kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz wojskowa orkiestra. W imieniu powiatu bełchatowskiego wiązankę pod pomnikiem Obrońców Gór Borowskich złożył Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski oraz Dariusz Rogut, wiceprzewodniczący Rady Powiatu..

Borowska Góra to trzy wzniesienia (279 m n.p.m) nazywane Górami Borowskimi, które znajdują się na południowy zachód od Piotrkowa Trybunalskiego i na wschód od Bełchatowa. We wrześniu 1939 roku obszar ten zabezpieczały wybrane jednostki Armii Łódź, aby chronić inne jednostki operacyjne głównej armii. Do obrony tego ważnego punktu strategicznego wyznaczono 2 Pułk Piechoty Legionów pod dowództwem płka Ludwika Czyżewskiego i 301. batalion czołgów.

Ludwik Czyżewski znany jest mieszkańcom naszego regionu przede wszystkim jako obrońca Gór Borowskich. To właśnie w tym miejscu, gdzie obecnie znajduje się granica naszego powiatu, w pierwszych dniach II Wojny Światowej toczyły się zacięte walki polskich oddziałów z przeważającymi siłami wojsk niemieckich. Dowodzony przez L. Czyżewskiego pułk piechoty dzielnie i z poświęceniem stawiał czoła zmasowanym atakom hitlerowskich dywizji. Obrona Gór Borowskich bywa nazywana przez historyków Polskimi Termopilami.

Krzysztof Borowski
rzecznik prasowy