Wtorek 14 maja 2024

Skierniewckie święto kwiatów, owoców i warzyw

Miłośnicy roślin ozdobnych, owoców i warzyw z powiatu bełchatowskiego mieli okazję poznać najnowsze trendy w zakresie ogrodnictwa, sadownictwa i rolnictwa w trakcie trwającego 20 września Skierniewickiego Święta Kwiatów, Owoców i Warzyw.

W dniu 20.09.2014 r. ponad 150-osobowa grupa – mieszkańców powiatu bełchatowskiego miłośników sadownictwa uczestniczyła w Skierniewickim Święcie Kwiatów, Owoców i Warzyw przygotowanym przez Instytut Ogrodnictwa. W bogatej ofercie organizatorów można było się zapoznać z Targami Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej zorganizowanych przez Stowarzyszenie Razem dla Skierniewic - pod patronatem poseł Krystyny Ozgi.

Na stoisku Instytutu Ogrodnictwa można było nabyć książki autorstwa pracowników naukowych IO oraz spotkać się z autorami  i uzyskać autograf.  Imprezę uświetniły: kolorowy korowód, w którym uczestniczyli przedstawiciele instytucji, szkół oraz występy zaproszonych gwiazd estrady. Uczestnicy mogli dokonać zakupu nowości ogrodniczych. Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw to wydarzenie, które ma bardzo długą i bogatą historię, ponieważ jego początek sięga 1977 r. Obecnie jest to największe, 2-dniowe wydarzenie kulturalno-naukowo-handlowe w regionie. Co roku przyciąga ponad 200 tys. gości z kraju i zza granicy. Już na stałe w program SŚKOiW wpisały się Targi Ogrodniczo-Rolne o charakterze promocyjno-konsultacyjnym. O wysokiej randze obu imprez świadzczy, m.in. bardzo duża ilość sprzedających się miejsc wystawowo-handlowych (w tym roku ok. 1100 modułów).

W skierniewickich Targach Ogrodniczo-Rolnych biorą udział zarówno polskie jak i zagraniczne firmy, m. in. holenderska firma Gebr. Valkering zajmująca się produkcją cebul kwiatowych, bylin oraz bulw. W trzeci weekend września, Skierniewice - stolica nauk ogrodniczych - staje się swoistą mekką dla naukowców, artystów, wystawców oraz handlowców. Oryginalne ekspozycje roślin ozdobnych, owoców i warzyw oraz fachowe poradnictwo to propozycja dla miłośników ogrodnictwa, sadownictwa, rolnictwa i szkółkarstwa.

Magdalena Luba, WOŚRiL