Czwartek 09 maja 2024

SOS dla "Kochanka"

W II Liceum Ogólnokształcącym w Bełchatowie rozpoczyna funkcjonowanie jeden z 35 w kraju „Siatkarskich Ośrodków Szkolnych”. Szkoła z pozytywnym skutkiem przystąpiła do konkursu organizowanego przez Polski Związek Piłki Siatkowej „Siatkarskie Ośrodki Szkolne”.

- Ponieważ liceum „Kochanowskiego” zakwalifikowało się do udziału w programie, Polski Związek Piłki Siatkowej zapewni szkole zakup sprzętu siatkarskiego (piłki, oprzyrządowanie boisk, trenażery), wynagrodzenie dla specjalistów prowadzących zajęcia, materiały dydaktyczne, w tym konspekty lekcji, zeszyty metodyczno-szkoleniowe, filmy instruktażowe, sprzęt elektroniczny dla nauczycieli prowadzących zajęcia – mówi Marek Jasiński, wicestarosta bełchatowski. - Dla każdego SOS, PZPS zatrudni lekarza i fizjoterapeutę, którzy będą sprawować opiekę medyczną nad uczniami objętymi programem. Pełny cykl programu w ramach SOS trwa przez 3 kolejne lata począwszy od roku szkolnego 2012/2013.

Program „Siatkarskie Ośrodki Szkolne” to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

- Najistotniejszą częścią projektu jest powołanie żeńskich i męskich Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w każdym województwie. Na każdy Ośrodek składają się trzy szkoły gimnazjalne i jedna ponadgimnazjalna, w których szkoleni będą uczniowie z klas 1-3. Łącznie systemem szkolenia objętych zostanie 128 szkół z klasami sportowymi, w sumie blisko 4,5 tys. młodych siatkarek i siatkarzy – powiedziała na jednej z konferencji prasowych Joanna Mucha, Minister Sportu i Turystyki.

- Od lat polskie siatkarki i siatkarze odnoszą sukcesy na największych światowych imprezach, ale myślimy też o przyszłości. Chcemy spełniać marzenia dzieci i młodych ludzi związane z siatkówką, a projekt ten pomoże nam je zrealizować. Mamy zdolną i pełną zapału młodzież, chcemy kształcić przyszłych mistrzów. Wierzymy, że nasze Siatkarskie Ośrodki Szkolne staną się kuźnią młodych talentów i wykształcą przyszłych mistrzów siatkarskich – uważa Mirosław Przedpełski, Prezes PZPS.

II LO w Bełchatowie również od kilku lat współpracując z Klubem Piłki Siatkowej SKRA Bełchatów prowadzi klasy o profilu siatkarskim. Dzięki udziałowi w programie placówka otrzyma na początku nowego roku szkolnego od PZPS 40 tysięcy złotych na zakup sprzętu sportowego. W kolejnych miesiącach do Bełchatowa powinny trafić kolejne pieniądze na SOS.

Krzysztof Borowski
Rzecznik prasowy