Czwartek 02 maja 2024

Śpiewająca "Moja Ojczyzna"

XIII Regionalny Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej "Moja Ojczyzna"  przeszedł już do historii. Gala laureatów miała miejsce w Oratorium JP II w Święto Niepodległości. W tegorocznym Przeglądzie wzięła udział rekordowa liczba artystów (blisko 100 podmiotów, czyli solistów, zespołów, chórów).

11 listopada odbył się koncert laureatów XIII Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”. Oratorium Jana Pawła II w Bełchatowie pękało w szwach. W Przeglądzie organizowanym przez Regionalne Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne pod patronatem Szczepana Chrzęsta - Starosty Bełchatowskiego wzięła udział rekordowa liczba artystów (blisko 100 podmiotów, czyli solistów, zespołów, chórów). Z tego powodu gala trwała ponad 5 godzin. Samorząd Powiatu Bełchatowskiego przeznaczył  na organizację tego przedsięwzięcia 7 tysięcy złotych.

Komisja Konkursowa nie miała łatwego zadania, nie tylko z powodu liczby artystów, ale także wysokiego poziomu artystycznego. Popisy wokalne uczestników Przeglądu  oceniali: Barbara Lachtara – przewodnicząca, ks. Zenon Kołodziejczak, Iwonna Wróblewska, Kornel Bednarek, Tomasz Trawiński, Piotr Surgał, Damian Wieczorek - protokolant.  Wszystkie głosowania odbyły się z zachowaniem demokratycznych zasad głosowania. Nikt z członków Komisji nie poddał żadnego etapu obrad pod wątpliwość, ani nie zgłosił żadnych wniosków dodatkowych. Wyniki rywalizacji konkursowej przedstawiają się następująco:

G r a n d   P r i x  -  Aleksandra Szurgot

Kategoria soliści – przedszkolaki
1. Szymon Brzezowski
2. Bartosz Olejnik
3. Zuzanna Pasternak

Kategoria  zespoły – przedszkolaki
1. Zespół „Topolanie”
1. Zespół „Montessorki”
2. Zespół „Jedyneczki”

Kategoria soliści – szkoła podstawowa klasy I-III
1. Gabrysia Zatorska
2. Zosia Kołatek
3. Iga Jeziorska

Kategoria zespoły – szkoła podstawowa I-III
1. Zespół ze Zdzieszulic Dolnych
2. Zespół wokalny „Kleksiki”
3. Chór „Trójeczka”

Kategoria  soliści – szkoła podstawowa IV-VI
1. Karolina Derwisz
1. Paweł Strzelczyk
2. Kinga Kubik
Wyróżnienie dla Mikołaja Lasota oraz Adrianny Matyji

Kategoria  zespoły – szkoła podstawowa IV-VI
1. Zespół wokalny „Duże Jedynki”
2. Zespół wokalny
3. Zespół „Forte”

Kategoria soliści – gimnazjum
1. Mikołaj Kubik
2. Amelia Kierasińska
3. Zuzanna Gajda
Wyróżnienie dla Patryka Wdowiaka

Kategoria soliści – szkoła ponadgimnazjalna
1. Natalia Stolarska
2. Ewa Makówka
3. Anna Bednarek

Kategoria gimnazja – zespoły i chóry
1. Chór „Cantabile"
2. Zespół wokalno-instrumentalny
3. Chór „Piątka”

Jak będzie wyglądała kolejna odsłona Przeglądu, dziś jeszcze nie wiadomo.

- Będziemy się nad tym zastanawiać, mamy wiele miesięcy do namysłu - mówi Urszula Komońska, Prezes RSSK. - Duża liczba chętnych, w tym również z ościennych powiatów, potwierdziła sens organizowania tej imprezy, która od lat wpisuje się w obchody Dnia Niepodległości w naszym mieście i powiecie. Chcę bardzo serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy zaangażowali się w zorganizowanie Przeglądu. Chcę podkreslić, że bez wsparcia osobowego, rzeczowego, czy wreszcie finansowego, w tym  Starosty Bełchatowskiego, trudno byłoby nam zrealizować to zadanie z takim rozmachem.

Nad ewentualnymi zmianami w Regulaminie Przeglądu już pochyliła się tegoroczna Komisja Konkursowa, która umieściła w protokole obrad kilka uwag, np. by dla młodszych kategorii ograniczyć ilość zwrotek do dwóch lub trzech, by dodać nową kategorię uwzględniającą tzw. „żywy akompaniament”, by uczulić  osoby przygotowujące dzieci do występów, że strój i choreografia także mają znaczenie dla ostatecznego werdyktu.

Agnieszka Zawodzińska, Wydział PR