Środa 08 maja 2024

Sportowe strzelanie na pamiątkę bohaterów

Dokładnie w 154. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego w Bełchatowie odbyły się po raz trzeci na strzelnicy pneumatycznej "Sokolik" zawody "O szablę Józefa Turczynowicza". Imprezie patronował Waldemar Wyczachowski, starosta bełchatowski. Gościł na niej Antoni Kamiński, Prezes Łódzkiego Związku Strzelectwa Sportowego, Przewodniczący Kolegium Sędziów Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, który jednocześnie sędziował półfinały i finał zawodów.
7
Patron zawodów, Józef Turczynowicz był działaczem powstańczym, brał udział bezpośrednio w walkach z zaborcą, kilka lat spędził na zesłaniu w Omsku, by dożyć kresu swych dni w podbełchatowskim Dobiecinie. W czasie pierwszych zawodów w 2015 roku jego bogatą biografię przedstawił wszystkim zebranym Łukasz Politański, który zarazem był pomysłodawcą tych zawodów. W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 48. zawodniczek i zawodników startujących w dwóch konkurencjach: karabin i pistolet pneumatyczny. Przed wręczeniem dyplomów i medali Antoni Kamiński wręczył złote Odznaki Strzeleckie dwójce członków "Iglicy", Adzie Stoltman i Krzysztofowi Szewczykowi.
Klasyfikacja juniorki i juniorzy:
1. Kochelski Emil
2. Marczak Hubert
3. Wewióra Amadeusz
4. Komar Kevin
5.Schulz Gabriela

Klasyfikacja seniorki i seniorzy:
1. Kluf Daniel
2. Cisowski Roman
3. Owczarek Michał
4. Mras Sławomir
5. Kotas Artur
6. Kluf Izabela

Klasyfikacja dzieci do lat 12:
1. Idziński Mateusz
2. Kluczna Oliwia
3. Burzyńska Patrycja
4. Komar Laura
5. Kobiec Mikołaj
6. Głębocki Franciszek

Klasyfikacja pistolet pneumatyczny:
1. Kałuziak Marek
2. Rozmarynowski Szymon
3. Owczarek Adrian
4. Blada Wiktor
5. Stoltman Adrianna
6. Szewczyk Krzysztof

Ta część zawodów była jedynie eliminacją do półfinałów, rozgrywało ją w bezpośrednim pojedynku po sześciu najlepszych zawodników w pistolecie i w karabinie. Były one niezwykle emocjonujące, gdyż każdy ze strzałów decydował o wejściu do finału. Ostatecznie do finału zawodów zakwalifikowali się (wg kolejności zajętych miejsc w półfinałach):
w pistolecie:
1. Stoltman Adrianna
2. Rozmarynowski Szymon
3. Szewczyk Krzysztof
w karabinie:
1. Cisowski Roman
2. Kochelski Emil
3. Kluf Daniel

Nagrodę główną zawodów "Szablę Józefa Turczynowicza wywalczył Emil Kochelski ze Szczercowa. Zawodom towarzyszyła niewielka wystawa broni z okresu Powstania Styczniowego.